X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Sondaż: samodzielna większość PiS. KO traci, jeśli Hołownia stworzy partię

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 10:40
Pracownia Estymator przeprowadziła dwa sondaże parlamentarne, sprawdzając, jak zmienia się układ sił w Sejmie, gdyby swoją partię założył Szymon Hołownia. W obu wariantach wygrywa PiS, zdobywając więcej mandatów niż ma obecnie. Badanie zlecił portal DoRzeczy.pl.
Posłowie na sali obrad Sejmu
Posłowie na sali obrad SejmuFoto: PAP/Marcin Obara

W sondażu, w którym respondenci nie mieli możliwości wskazania potencjalnej partii Szymona Hołowni, PiS zdobywa  45,8 proc. poparcia. "Taki wynik dałby formacji Jarosława Kaczyńskiego 240 mandatów (5 więcej niż ma klub PiS w Sejmie obecnie)" - zauważa portal. 

duda_trzaskowski1200.jpg
Andrzej Duda nadal zdecydowanym liderem. Sondaż po zmianie kandydata KO na prezydenta

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska, która jednak traci aż 57 mandatów. Z poparciem 17,3 proc. respondentów KO może liczyć na 77 mandatów. Na trzecim miejscu jest Koalicja Polska, na którą chęć oddania głosu deklaruje 14,1 proc. Ludowcy wraz z Kukiz'15 powiększyliby stan posiadania o 31 mandatów i uzyskaliby ich 61.

Lewica miałaby 48 posłów, a to oznacza stratę jednego mandatu (12,8 proc. poparcia).  Ostatnie miejsce zajmuje Konfederacja z wynikiem na poziomie 8,9 proc. i 33 mandatami. To wzrost liczy posłów o 22. Na inną formację chce oddać głos 1,1 proc. (+0,9 pkt proc.). 

Hołownia w grze

Z kolei gdyby publicysta Szymon Hołownia, który ubiega się o fotel prezydenta, zdecydował się założyć własną partię, PiS by nadal wygrał z poparciem 44,1 proc., co przekłada się na 242 mandaty. Druga byłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 13,4 proc. respondentów i 57 mandatami. Trzecie miejsce zajęłaby Koalicja Polska, która uzyskałaby poparcie na poziomie 12,9 proc. Koalicji przypadłoby 55 mandatów.

Hołownia 1200.jpg
Wybory prezydenckie. Znani biznesmeni finansują kampanię Szymona Hołowni

Ugrupowanie Szymona Hołowni byłoby na czwartym miejscu. Według badania, chęć oddania głosu na taką formację deklaruje 10,6 proc. respondentów, a to daje 37 miejsc w Sejmie. Kolejna w zestawieniu jest Lewica (10,2 proc.). Lewicy przypada w tym wariancie 35 mandatów. Ostatnia jest Konfederacja z poparciem 8,8 proc. respondentów i 33 mandatami.

Metoda sondażu

Badanie przeprowadzono w dniach 14-15 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 49 proc. (wzrost o 12 punktów procentowych w stosunku do badania z 23-24 kwietnia.

DoReczy/PAP/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piękny pan z telewizora

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 12:18
Ni z tego, ni z owego Szymon Hołownia zaczął w sondażach prezydenckich pojawiać się na drugiej pozycji. Niedawna gwiazda TVN prezentuje się tak, że każdy może odnieść wrażenie, iż w jego programie znajdzie coś dla siebie. No, może poza tymi, którzy rozsądnie zauważają, że nie da się zadowolić wszystkich - pisze w felietonie Magdalena Złotnicka.
rozwiń zwiń