Po prezydencie teraz premier powołał nowego eksperta komisji ds. pedofilii
- Premier Mateusz Morawiecki powołał Elżbietę Malicką do państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
2020-05-21, 15:42
Rzecznik rządu przekazał, że Malicka urodziła się w 1949 r. Uzyskała tytuł magistra chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo przez wiele lat była związana ze służbą zdrowia. Przez 10 lat pracowała w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni. Była też dziennikarką, m.in. "Tygodnika Solidarność".
Powiązany Artykuł
Komisja ds. pedofilii. Znamy nazwisko eksperta, którego powołał prezydent
Malicka działała w opozycji demokratycznej. Była współzałożycielką podziemnego pisma "Robotnik". Ponadto współpracowała z redakcją opozycyjnego pisma "KOS" oraz z niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA. Zaangażowana była w działania Komitetu Obrony Robotników. Uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej.
Została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Raport komisji w ciągu roku
W ubiegłym tygodniu Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powołał pierwszego członka tej komisji - dr. hab. Błażeja Kmieciaka. W czwartek prezydent Andrzej Duda do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii powołał Justynę Kotowską z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej.
Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r.
Pierwszy raport powinien być opracowany w ciągu roku od tej daty. Za powołaniem komisji podczas głosowania w Sejmie ubiegłej kadencji opowiedziała się większość polityków zarówno Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji.
REKLAMA
Zadania komisji
Zgodnie z przepisami komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej.
Ma się składać z siedmiu członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, a także po jednym członku powołanym przez prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.
Do zadań komisji będzie należało m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, ale także o przypadkach niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii. Komisja będzie też identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych.
kad
REKLAMA