X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wybór kandydatów na I Prezesa przez Zgromadzenie Ogólne. Kolejny dzień obrad w SN

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
O godz. 10 wznowiło obrady Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które kontynuuje wysłuchiwanie odpowiedzi na pytania skierowane przez uczestników zgromadzenia do 10 kandydatów na nowego prezesa tego sądu.
Audio
  • Aleksander Stępkowski: dzięki temu, że zadawane przez sędziów pytania są w formie pisemnej, ograniczamy emocje (IAR)
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: Pixabay

Jest to szósty dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Jego celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN, spośród których nowego I prezesa wskaże prezydent.

sad najwyyzszy pap 1200.jpg
Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Przewodniczący obrad: pewne ustalenia poczyniliśmy

Wolę kandydowania zgłosiło 10 sędziów. To: Tomasz Artymiuk (Izba Karna), Leszek Bosek (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Tomasz Demendecki (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Małgorzata Manowska (Izba Cywilna), Joanna Misztal-Konecka (Izba Cywilna), Piotr Prusinowski (Izba Pracy), Marta Romańska (Izba Cywilna), Adam Tomczyński (Izba Dyscyplinarna), Włodzimierz Wróbel (Izba Karna) i Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna).

Jak powiedział pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i przewodniczący obrad sędzia Aleksander Stępkowski, w sobotę możemy poznać nazwiska pięciu kandydatów, którzy zostaną przedstawieni prezydentowi. Dodał, że przepytywani sędziowie mają na odpowiedzi nieograniczony czas.

- Dla nas to również płaszczyzna proceduralna, na której możemy się znów spotkać i merytorycznie dyskutować. Dzięki temu, że te pytania zadawane są w formie pisemnej, ograniczamy też emocje i możemy przyjrzeć się rzeczywiście temu, co myślimy na dane tematy - powiedział Aleksander Stępkowski.

Kilkaset pytań

W piątek kandydaci wygłosili 15-minutowe oświadczenia, a dwóch z nich - sędziowie Tomasz Artymiuk i Leszek Bosek - zdążyło odpowiedzieć na pytania zadane przez innych sędziów. Sobotnie obrady rozpoczęły się od kontynuacji odpowiedzi pytań zadane w poprzednich dniach przez uczestników zgromadzenia w formie pisemnej lub elektronicznej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: "stara" ekipa sędziów robi wszystko, by zablokować wybór Pierwszego Prezesa SN

Kandydaci udzielają odpowiedzi w kolejności alfabetycznej. Łącznie do sędziów wpłynęło kilkaset pytań, część dotyczy jednak tych samych kwestii - np. wizji dalszego funkcjonowania SN, znajomości języków obcych, czy stosunku do uchwały trzech połączonych izb tego sądu z 23 stycznia br.

W sobotę jako pierwszy zaczął swą wypowiedź sędzia Tomasz Demendecki. - Jedność sądu i zachowanie jego integralności to jedno z fundamentalnych zadań, które stoją nie tylko przed I prezesem, ale przed wszystkimi nami na tym zgromadzeniu - powiedział w ramach swych odpowiedzi.

Obrady od 8 maja

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - z przerwami - trwają od 8 maja. W sobotę po serii odpowiedzi na pytania zgromadzenie powinno przejść do procedury głosowania. Ze względu na zagrożenie koronawirusem uczestnicy zgromadzenia obradują jednocześnie w kilku salach SN. W każdej znajduje się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami jest połączenie audiowizualne. W czasie głosowania członkowie komisji skrutacyjnej mają wchodzić do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Z końcem kwietnia zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, dlatego konieczny jest wybór nowego I prezesa SN.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stępkowski: przy okazaniu dobrej woli wybory w SN nie powinny nastręczać problemów

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 12:22
O możliwości dokończenia procedury wyboru kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego w trzy godziny zapewnił w rozmowie z PAP sędzia Aleksander Stępkowski. Jego zdaniem wybory w SN nie powinny nastręczać żadnych problemów przy okazaniu minimum dobrej woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowienie obrad w SN. Zgromadzenie Ogólne wybierze kandydatów na I Prezesa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 04:20
O godz. 10 Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznowi obrady. Ich celem jest wybór pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Prof. Szczepaniec: "starzy" sędziowie chcą działać wbrew ustawie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 07:50
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby zgodzić się na to, aby to Zgromadzenie Ogólne Sędziów decydowało o sposobie wyboru kandydatów na I Prezesa SN, bo to byłoby sprzeczne z ustawą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Szczepaniec, sędzia Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń