Wybór kandydatów na I Prezesa przez Zgromadzenie Ogólne. Kolejny dzień obrad w SN

O godz. 10 wznowiło obrady Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które kontynuuje wysłuchiwanie odpowiedzi na pytania skierowane przez uczestników zgromadzenia do 10 kandydatów na nowego prezesa tego sądu.

2020-05-23, 10:00

Wybór kandydatów na I Prezesa przez Zgromadzenie Ogólne. Kolejny dzień obrad w SN
Siedziba Sądu Najwyższego. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Aleksander Stępkowski: dzięki temu, że zadawane przez sędziów pytania są w formie pisemnej, ograniczamy emocje (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jest to szósty dzień obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Jego celem jest wyłonienie pięciu kandydatów na nowego I prezesa SN, spośród których nowego I prezesa wskaże prezydent.

Powiązany Artykuł

sad najwyyzszy pap 1200.jpg
Wybór kandydatów na I Prezesa SN. Przewodniczący obrad: pewne ustalenia poczyniliśmy

Wolę kandydowania zgłosiło 10 sędziów. To: Tomasz Artymiuk (Izba Karna), Leszek Bosek (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Tomasz Demendecki (Izba Kontroli Nadzwyczajnej), Małgorzata Manowska (Izba Cywilna), Joanna Misztal-Konecka (Izba Cywilna), Piotr Prusinowski (Izba Pracy), Marta Romańska (Izba Cywilna), Adam Tomczyński (Izba Dyscyplinarna), Włodzimierz Wróbel (Izba Karna) i Dariusz Zawistowski (Izba Cywilna).

Jak powiedział pełniący obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i przewodniczący obrad sędzia Aleksander Stępkowski, w sobotę możemy poznać nazwiska pięciu kandydatów, którzy zostaną przedstawieni prezydentowi. Dodał, że przepytywani sędziowie mają na odpowiedzi nieograniczony czas.

- Dla nas to również płaszczyzna proceduralna, na której możemy się znów spotkać i merytorycznie dyskutować. Dzięki temu, że te pytania zadawane są w formie pisemnej, ograniczamy też emocje i możemy przyjrzeć się rzeczywiście temu, co myślimy na dane tematy - powiedział Aleksander Stępkowski.

REKLAMA

Kilkaset pytań

W piątek kandydaci wygłosili 15-minutowe oświadczenia, a dwóch z nich - sędziowie Tomasz Artymiuk i Leszek Bosek - zdążyło odpowiedzieć na pytania zadane przez innych sędziów. Sobotnie obrady rozpoczęły się od kontynuacji odpowiedzi pytań zadane w poprzednich dniach przez uczestników zgromadzenia w formie pisemnej lub elektronicznej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sędzia Stępkowski: w świetle konstytucji to prezydent jest decydentem, a sędziowie wskazują swoje preferencje

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
Wójcik: "stara" ekipa sędziów robi wszystko, by zablokować wybór Pierwszego Prezesa SN

Kandydaci udzielają odpowiedzi w kolejności alfabetycznej. Łącznie do sędziów wpłynęło kilkaset pytań, część dotyczy jednak tych samych kwestii - np. wizji dalszego funkcjonowania SN, znajomości języków obcych, czy stosunku do uchwały trzech połączonych izb tego sądu z 23 stycznia br.

REKLAMA

W sobotę jako pierwszy zaczął swą wypowiedź sędzia Tomasz Demendecki. - Jedność sądu i zachowanie jego integralności to jedno z fundamentalnych zadań, które stoją nie tylko przed I prezesem, ale przed wszystkimi nami na tym zgromadzeniu - powiedział w ramach swych odpowiedzi.

Obrady od 8 maja

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego - z przerwami - trwają od 8 maja. W sobotę po serii odpowiedzi na pytania zgromadzenie powinno przejść do procedury głosowania. Ze względu na zagrożenie koronawirusem uczestnicy zgromadzenia obradują jednocześnie w kilku salach SN. W każdej znajduje się telewizor z podłączonym laptopem i kamerą, między salami jest połączenie audiowizualne. W czasie głosowania członkowie komisji skrutacyjnej mają wchodzić do poszczególnych sal z urną wyborczą, aby sędziowie mogli wrzucić do niej karty.

Z końcem kwietnia zakończyła się kadencja poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, dlatego konieczny jest wybór nowego I prezesa SN.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej