X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Andrzej Duda: konsekwentnie załatwiam polskie sprawy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 21:43
- Jak słucham moich konkurentów, to słyszę cały czas tylko o blokowaniu, o tym, że rząd źle robi, źle działa. Ten rząd jest wybrany rok temu. On ma przed sobą jeszcze co najmniej trzy lata pracy. W związku z powyższym ja zakładam, że te trzy lata trzeba wspólnie jak najlepiej przepracować - powiedział w rozmowie z TVP Info prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o kreowaniu polityki w oparciu o rozmowy z Polakami (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda o znaczeniu współpracy głowy państwa z rządem (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda o swoim programie na II kadencję (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Krzysztof Sitkowski/KPRP

W niedzielę minęło pięć lat od wyboru Andrzeja Dudy na urząd prezydenta. O wspomnienia z 24 maja 2015 roku prezydent został zapytany w rozmowie z TVP Info.

duda 1200 (1).jpg
"Gwarancja godnego dialogu i bezpieczeństwa". Premier o kadencji Andrzeja Dudy

Prezydentura to "wielka samotność"

- To było rzeczywiście niesamowite, to jest taki szok, to w ogóle bardzo trudno wytłumaczyć, w ogóle nie wiem, z czym to porównać. Byłem zupełnie oszołomiony, mimo wszystko dowiedzieć się, że polskie społeczeństwo dokonało wyboru, którego nikt się przecież nie spodziewał - podkreślił prezydent.

Jak zauważył, pięć lat temu nie dawano mu wielkich szans na wyborczy sukces. - Tymczasem okazało się, że wygrałem w wyborach prezydenckich i to było rzeczywiście coś niebywałego. Byłem po prostu oszołomiony, zresztą jak ktoś przypomni sobie, spojrzy do internetu, znajdzie filmiki z tego wieczoru, jak idę przez salę po ogłoszeniu wyników, to widać, że jestem człowiekiem, który jest jakby w innym świecie. Trochę tak było - wspominał prezydent.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Godnościowa i patriotyczna". Prof. Mieczysław Ryba o prezydenturze Andrzeja Dudy

Pytany, czy coś zaskoczyło go w ciągu pięciu lat prezydentury, Andrzej Duda przypomniał, że wcześniej pracował m.in. w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Przez ponad dwa lata byłem jednym z najbliższych współpracowników prezydenta, więc byłem bardzo blisko prezydenta. Widziałem jego troski, widziałem dyskusje, które prowadził, słyszałem, co mówił, widziałem z bardzo bliska jego pracę, ale mimo wszystko kiedy sam zostałem prezydentem, to zrozumiałem, że tego ogromu odpowiedzialności, która jest związana z tym urzędem, nie widać - przyznał Andrzej Duda.

Przypomniał też zdanie usłyszane od innego z dawnych współpracowników Lecha Kaczyńskiego, obecnie p.o. prezesa TVP, Macieja Łopińskiego: "prezydentura to jest wielka samotność". - Jest wielu doradców, ministrów. Wszyscy mówią, wyrażają swoje opinie, a potem wychodzą, a ty zostajesz sam w pokoju i musisz podjąć decyzję. I to jest twoja decyzja i twoja odpowiedzialność. I rzeczywiście tak jest - powiedział Andrzej Duda.

"Spełniać rozsądne oczekiwania społeczne"

Andrzej Duda Świętokrzyskie KPRP-1200.jpg
"Warto wybrać jeden z parków narodowych". Prezydent apeluje o wsparcie polskiej turystyki

Andrzej Duda podkreślił, że jego polityka opiera się na rozmowach z ludźmi. Ubiegający się o reelekcję prezydent dodał, że bardzo cieszy się ze zniesienia części ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, co pozwala mu na nowo spotykać się z Polakami.

Prezydent Andrzej Duda wspominał, że o wadze bezpośredniego kontaktu z ludźmi w polityce przekonał się w czasie kampanii prezydenckiej z 2015 roku. - Słuchałem tego, co mają dla mnie do powiedzenia Polacy, jakie są ich rzeczywiście oczekiwania, bo uważam, że polityka polega na tym, żeby spełniać rozsądne oczekiwania społeczeństwa - mówił Andrzej Duda.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Gliński: Andrzej Duda to prezydent ludzi, nie elit

- Ja po prostu sprowadzam de facto swoją politykę i planowanie polityki właśnie do rozmów z ludźmi, a później do przemyślenia tych wszystkich kwestii, o których rozmawiałem. Dla mnie liczy się najbardziej to, co chce mi powiedzieć zwykły człowiek - to jest dla mnie fundamentalna rzecz. Mniej mnie interesuje, co mówi jakiś profesor i tak dalej. Profesorowie kierują się różnymi interesami, a zwykły człowiek mówi najczęściej to, co leży mu na sercu - podkreślił.

Program prezydenta: gospodarka i dobra współpraca z rządem

- Ja nie walczę, ja załatwiam polskie sprawy - mówił prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na pytanie, o co będzie zabiegał, jeśli ponownie wygra wybory prezydenckie. - Konsekwentnie robię swoje - dodał. Prezydent podkreślił, że nie będzie składał przed wyborami wielkich obietnic.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Skupiłem się na sprawach społecznych". Andrzej Duda o 5 latach swojej prezydentury

- Chciałbym, żeby lepiej funkcjonował program Mieszkanie+ i nad tym na pewno trzeba pracować. Trzeba pracować nad naprawą polskiej służby zdrowia, nad realizacją Narodowej Strategii Onkologicznej, którą przygotowałem i która powinna być teraz wdrażana. Na pewno trzeba zabiegać, żeby polska gospodarka jak najszybciej wróciła na tory dynamicznego rozwoju, bo ja chcę, żeby polskiej rodzinie żyło się jak najlepiej - mówił Andrzej Duda.

duda trump twitter 1200.jpg
Prezydent: zniesienie wiz do USA miało znaczenie symboliczne

Podkreślił, że zależy mu na tym, aby dalej rosły wynagrodzenia, ale zgodnie z tym, jakie są trendy rynkowe i wyniki gospodarcze. - Na pewno chciałbym, żeby były podwyższane świadczenia dla seniorów - dodał prezydent.

Andrzej Duda ponownie zapewnił, że nie cofnie świadczeń przyznawanych w programach prorodzinnych i socjalnych, m.in. świadczenia z programu Rodzina 500+ czy wyprawki szkolnej. Nie podpisze też ustawy podnoszącej obniżony wiek emerytalny.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "5 lat spełnionych obietnic". Marlena Maląg o prezydenturze Andrzeja Dudy

Prezydent podkreślił również, jak ważna w drugiej kadencji - o ile wygra wybory - będzie dobra współpraca z rządem. - Bez awantur, bez kłótni, bez wyrywania sobie krzesła. Bez tego wszystkiego, co niszczy tak naprawdę możliwość skutecznego działania. Bo jak słyszę moich konkurentów, to słyszę cały czas tylko o blokowaniu, o tym, że rząd źle robi, źle działa. Ten rząd jest wybrany rok temu, utworzony przez większość parlamentarną, która powstała rok temu. On ma przed sobą jeszcze co najmniej trzy lata pracy. W związku z powyższym ja zakładam, że te trzy lata trzeba wspólnie jak najlepiej przepracować - wyjaśnił Andrzej Duda.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda ogłosił program na II kadencję. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 09:33
Realizacja programu Rodzina 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego - to działania z ostatnich lat, o których prezydent Andrzej Duda mówił na przedwyborczej konwencji. W podwarszawskich Szeligach zakończyło się wystąpienie programowe ubiegającego się o reelekcję prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest prawdziwa suwerenność". Prezydent o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 09:27
Prezydent Andrzej Duda w Programie 1 Polskiego Radia mówił, że w ostatnich latach udało się zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Dziś mija 5 lat od drugiej tury wyborów, w których Andrzej Duda został wybrany na prezydenta Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie sprawy były, są i będą dla mnie najważniejsze". 5. rocznica wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 11:10
"Polskie sprawy, nasze sprawy zawsze były, są i będą dla mnie najważniejsze" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w 5. rocznicę wyboru na najwyższy urząd w państwie. Kadencja Andrzeja Dudy rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 roku, kiedy złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.
rozwiń zwiń