Rocznica szarży pod Rokitną. Kasprzyk: na stałe zapisała się w dziejach polskiego czynu zbrojnego

W Warszawie oddano hołd bohaterom bitwy pod Rokitną. Obchodzimy dziś 105. rocznicę szarży ułanów 2. szwadronu II Brygady Legionów Polskich na stanowiska rosyjskie.

2020-06-13, 16:17

Rocznica szarży pod Rokitną. Kasprzyk: na stałe zapisała się w dziejach polskiego czynu zbrojnego

Powiązany Artykuł

Rokitna_663.jpg
Szarża pod Rokitną - siostra Somosierry

Z tej okazji szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wzięła też udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich.

- Bitwa pod Rokitną na stałe zapisała się w dziejach polskiego czynu zbrojnego - powiedział IAR szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Jóżef Kasprzyk. Minister podkreślił, że 105 lat temu polscy ułani dokonali brawurowego wyczynu, natarli na rosyjskie pozycje i bitwę wygrali, choć zostało to okupione dużymi stratami.

Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że wydarzenia spod Rokitnej weszły na stałe do polskiego kodu kulturowego, stały się legendą dla wielu kolejnych pokoleń.

REKLAMA

Duży wpływ na twórczość

Minister dodał, że wydarzenia pod Rokitną wywarły duży wpływ także na twórczość. Odniesienia do bitwy widać zarówno w malarstwie, chociażby w słynnym obrazie Kossaka, jak i w literaturze legionowej.

Posłuchaj

Jan Jóżef Kasprzyk o bitwie pod Rokitną (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

Dzięki filmowi "Legiony" historia bitwy pod Rokitną wpisała się w masową kulturę i wydarzenia sprzed 105 lat poznali nie tylko historycy i znawcy zagadnienia, ale też szersza publiczność.

REKLAMA

W szarży pod Rokitną poległo 15 ułanów. 15 czerwca 1915 roku zostali pochowani na cmentarzu w Rarańczy na terenie ówczesnej Rumunii. W lutym 1923 roku przeprowadzono ekshumację, zwłoki poległych przewieziono do kraju. 25 lutego 1923 roku w Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb ułanów. Brał w nim udział między innymi Józef Piłsudski, który udekorował trumny orderami Virtuti Militari V klasy. Szczątki ułanów spoczywają na na Cmentarzu Rakowickim.

Walki pod Rokitną zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: "ROKITNA 13 VI 1915".

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej