"Możemy się różnić w poglądach, ale proszę, byśmy się wzajemnie szanowali". Apel prezydenta
- Możemy się różnić w poglądach, ideach, światopoglądzie, ale proszę, byśmy się szanowali, ze spokojem wysłuchując wzajemnie argumentów - wzywał prezydent Andrzej Duda w poniedziałek na spotkaniu w Lublinie, na którym swe stanowisko zamanifestowali zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy.
2020-06-15, 14:29
Powiązany Artykuł
Jan Paweł II i Lech Kaczyński. Andrzej Duda wskazał swoje dwa największe autorytety w polskiej polityce
Grupa przeciwników prezydenta Dudy pojawiła się na jego spotkaniu wyborczym na Placu Litewskim z tablicami z napisem "Jesteśmy ludźmi nie ideologią" wypisanymi na tęczowym tle. Trzymali też tęczowe flagi i mieli liczne transparenty m.in. z napisami 'Homofobia zabija", "Jezus kazał kochać", "Duda przeproś za Czarnka", "Andrzeju opowiadasz kocopały, odsuń się w cień mgły".
W trakcie przemówienia prezydenta jego zwolennicy i przeciwnicy przekrzykiwali się nawzajem. Ci pierwsi skandowali: "Andrzej Duda!", "Zwyciężymy!", a ci drudzy – "Marionetka!", "Kłamca!", "Mamy dość!" Kiedy pierwsi klaskali, drudzy - buczeli.
- Proszę o spokój, szanowni państwo proszę o spokój. Możemy się różnić w poglądach, możemy się różnić w wyznawanych ideach, możemy się różnić w światopoglądzie, ale bardzo proszę, żebyśmy się nawzajem szanowali. Bardzo proszę o spokój - mówił prezydent podczas spotkania. Kilkakrotnie ponowił wezwanie do zachowania spokoju.
"Możemy się nawzajem szanować"
- Zapewniam moich rodaków, którzy tutaj stoją pod tęczowymi transparentami, pod tęczowymi flagami, że chociaż różnimy się, bo ja zdecydowanie stoję pod flagą biało-czerwoną tylko i wyłącznie, i pod flagą europejską, choć mamy inne poglądy, to to nie przeszkadza temu, że możemy się nawzajem szanować i że mamy się nawzajem akceptować, ze spokojem wysłuchując wzajemnie argumentów - mówił Duda.
- Ale przede wszystkim wszyscy w Rzeczpospolitej mamy obowiązek chronienia naszych dzieci i respektowania praw drugiego człowieka. Dziękuję bardzo. Serdecznie państwa pozdrawiam - zakończył wystąpienie prezydent.
Wcześniej w swym wystąpieniu na lubelskim spotkaniu Duda mówił m.in., że jednymi z najważniejszych wartości są rodzina, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny oraz macierzyństwo i rodzicielstwo, w którym - jak zaznaczył - "zarówno matka, jak i ojciec, na jednakowych prawach mogą żądać od państwa i od wszystkich instytucji publicznych, by respektowali ich prawo, prawo do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, zgodnie z własnym światopoglądem".
REKLAMA
dn
REKLAMA