more_horiz
Wiadomości

Premier: gra This War of Mine wejdzie na listę nieobowiązkowych lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 18:00
- Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać. Dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził siedzibę firmy 11 bit studios w Warszawie.
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie 11 bit studios w Warszawie
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie 11 bit studios w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
This War of Mine 663.jpg
Gra komputerowa wśród kanonu lektur nieobowiązkowych? "Gry to polskie okno na świat"

Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa. Chodzi o This War of Mine polskiej firmy 11 bit studios.

Posłuchaj
00:50 10474820_1.mp3 Gra komputerowa polskiej firmy ma wejść do kanonu nieobowiązkowych lektur - relacja Karola Darmorosa (IAR)
00:28 10474632_2.mp3 Premier: rozważamy, by wpisać elementy gry komputerowej do kanonu lektur nieobowiązkowych (IAR)

Zobacz także:

Premier, który odwiedził siedzibę firmy, podkreślił, że Polska nie ma nagromadzonego przez lata kapitału, dlatego należy szukać nowych obszarów w gospodarce. - Musimy poprzez naszą kreatywność, innowacyjność, wyszukiwać nowe tematy, nowe branże - mówił.

Jako jedną z takich branż wskazał branżę gamingową, do której - jak podkreślał - rząd stara się "dopasować" system, w tym system kształcenia programistów. Mateusz Morawiecki stwierdził, że studia gamingowe takie jak 11 bit studios to "oczka w głowie" polskiej gospodarki.

Adnotacja 2020-04-03 135436 (1).jpg
Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza uczniów do udziału w rozgrywkach e-sportowych

Branża warta 150 mld dolarów

Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim twórcom gier komputerowych za to, że rozsławiają imię Polski na świecie i tworzą nową branżę, która jest na świecie warta już 150 mld dolarów. Szef rządu zaznaczył, że za kilka lat ta suma ma się podwoić.

- Polacy stają się kreatorami tej nowej rzeczywistości gospodarczej, która w nowym, coraz bardziej cyfrowym świecie będzie coraz ważniejsza - powiedział szef rządu.

Poszerzyć granice wyobraźni

- Poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a poprzez to również wnieść coś nowego do kultury nie tylko Polski, ale kultury całego świata - dodał.

"Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać. Dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych" - podkreślił premier we wpisie na Twitterze.

Nowe narzędzia

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka.

- Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne - mówił prezes firmy.

Gra This War of Mine ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021. Gra to pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.

koz/pb

Zobacz także

Zobacz także