Premier: musimy poszerzać zakres tarcz dla polskich przedsiębiorców i to robimy

- Tarcze, które zaproponowaliśmy polskim przedsiębiorcom na ratowanie miejsc pracy, są bardzo dobrym instrumentem. Musimy rozwijać i poszerzać ich zakres - mówił w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że w Trójmieście i w okolicach z tarcz korzysta kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, a do pomorskich firm trafiło już 5,9 mld zł.

2020-06-21, 13:38

Premier: musimy poszerzać zakres tarcz dla polskich przedsiębiorców i to robimy

Premier Mateusz Morawiecki gościł w niedzielę rano w Gdańsku. W siedzibie Komisji Krajowej Solidarności spotkał się z m.in. z przedsiębiorcami, którzy skorzystali z rządowych tarcz po kryzysie ekonomicznym wywołanym koronawirusem.

Plan prezydenta 

Na początku spotkania premier przywołał informacje dotyczące światowej gospodarki i nadchodzącej recesji.

Powiązany Artykuł

mateusz morawiecki 20620041 1200.jpg
Premier: musimy się zmobilizować, bo w tych wyborach każdy głos się liczy

- Czy to jest dobry czas na eksperymenty? Czy to jest dobry czas dla Polaków na eksperymentowanie, żeby w czasie, kiedy doświadczamy największego sztormu gospodarczego, politycznego, ale przede wszystkim gospodarczego od 30 lat, żeby w tym czasie zmieniać kapitana? Naszego kapitana, pana prezydenta Andrzeja Dudę, który skonstruował plan wychodzenia z kryzysu? Wychodzenia poprzez inwestycje w każdej gminie, w każdej z 2477 gmin i wychodzenia z kryzysu poprzez inwestycje w każdym powiecie, mieście, czego dajemy wyraz nie tylko poprzez tarczę finansową i antykryzysową, ale także poprzez tarczę inwestycyjną. Czy w dobie zawirowań, to jest dobry czas, żeby zmieniać kapitana na rozszalałym morzu? – pytał premier podczas spotkania w Gdańsku z beneficjentami tarczy antykryzysowej.

Kluczowa współpraca

Dodał, że zdaniem Komisji Europejskiej Polska dobrze sobie radzi z wychodzeniem z kryzysu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: z Europejskiego Funduszu Odbudowy dostaniemy więcej, niż sugerowała opozycja

- Z wychodzeniem w momencie, kiedy inne kraje wyraźnie pogrążają się w recesji. Tutaj współpraca pomiędzy Sejmem, rządem, panem prezydentem i samorządami jest kluczowa. Dlatego zaproponowaliśmy błyskawicznie rozwiązania, które mają na celu ratować polską gospodarkę. Ratować polskie miejsca pracy. I te rozwiązania przez analityków (...) zostały określone jako największy pakiet fiskalny w Europie – mówił Mateusz Morawiecki.

Zagraniczne inwestycje

Premier wskazywał, że "w dobie, kiedy o inwestycje krajowe i zagraniczne zabija się cały świat, bo od tego będzie zależała możliwość i tempo wyjścia z kryzysu gospodarczego, Polska w raporcie instytucji »Financial Times« (...) jest numerem 1 na świecie w pierwszych miesiącach tego roku, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych inwestycji".

Czytaj również:

- To jest skuteczność rządu Prawa i Sprawiedliwości i pana prezydenta Andrzeja Dudy. To również jest kierunek dalszego rozwoju. Właśnie o tym pan prezydent będzie rozmawiał w Stanach Zjednoczonych z prezydentem Dodałem Trumpem – dodał Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Ratunek miejsc pracy

Premier podkreślał, że polski rząd zaproponował "błyskawicznie rozwiązania, które mają na celu ratować polską gospodarkę, ratować polskie miejsca pracy".

- Nasze tarcze, które już zaproponowaliśmy polskim przedsiębiorcom na ratowanie miejsc pracy, są bardzo dobrym instrumentem, który musimy rozwijać. Musimy ich zakres poszerzać. I to robimy dzisiaj – powiedział.

Dodał, że m.in. dla Gdańska, Spotu, Gdyni, Wejherowa, Słupska, Malborka, wszystkich miejscowości i miast Pomorza rząd ma też tarczę inwestycyjną.

- To dodatkowy zastrzyk finansowy po to, żeby nie musieć przerywać inwestycji, żeby one się toczyły dalej. To jest część wielkiego planu pana prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział premier.

REKLAMA

Zrekompensować szok

Zdaniem Mateusza Morawieckiego koronawirus spowodował w gospodarce trzy szoki: podażowy, popytowy i płynnościowy.

- I żeby ten szok płynnościowy i podażowy skompensować, zaproponowaliśmy tarczę finansową i tarczę antykryzysową, z której skorzystali szczodrze przedsiębiorcy Trójmiasta, Pomorza. W samym tylko Trójmieście i w okolicach to kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, którzy korzystają z tarcz – powiedział.

Według KPRM do firm w woj. pomorskim trafiło 5,9 mld zł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej i tarczy pomocowej BGK.

Atrakcyjność regionu

Szef polskiego rządu wskazywał, że na Pomorzu powstają obwodnica Trójmiasta, a także droga ekspresowa S6. Zdaniem premiera są to rozwiązania komunikacyjne, które podniosą atrakcyjność inwestycyjną województwa pomorskiego i pomogą przyciągnąć inwestorów.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki mówił także o tym, jak bardzo ważne jest, aby absolwenci pomorskich uczelni mogli tu zostać.

Czytaj również:

- Te inwestycje, które już udało się nam przyciągnąć, ale także te rozproszone bardziej, bo w Funduszu Dróg Samorządowych na samym Pomorzu Gdańskim, w samym województwie pomorskim, przyciągnęliśmy dodatkowe inwestycje dla budowy lokalnych dróg w wysokości pięcio-, sześcio-, siedmiokrotnie większej niż w czasach Platformy Obywatelskiej – powiedział.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent liderem rankingu. Ufa mu ponad połowa Polaków

Powrót normalności

Zdaniem premiera rządzący mają spójny, całościowy plan: najpierw uratować gospodarkę, uratować miejsca pracy, a później kontynuować politykę społeczną "po to, żeby ci, którzy są najsłabsi, najbardziej mogliby ucierpieć w czasie kryzysu – żeby oni przeszli możliwie suchą nogą; a następnie – wielki komponent, czyli budowa inwestycji przyszłości.

REKLAMA

- Już wkrótce – jestem przekonany – wróci ta normalność, która była przed koronawirusem. Potrzebujemy tyko stabilności, kontynuacji i inwestowania, a nie eksperymentowania – powiedział Mateusz Morawiecki.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej