X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Manewry Bull-Run 12. Szef MON: jesteśmy gotowi na odpowiedź, gdyby doszło do naruszenia granic NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 16:56
- Jesteśmy przygotowani, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi do współdziałania, jesteśmy przygotowani, żeby odpowiedzieć, gdyby doszłoby do naruszenia granic państw NATO - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12.
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12 w Augustowie
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas sojuszniczych manewrów wojskowych Bull-Run 12 w AugustowieFoto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MON w Augustowie podczas manewrów mówił, że "Wojsko Polskie musi być silne, musi być dobrze wyposażone i wyszkolone". - Dobremu wyszkoleniu służą ćwiczenia, w tym kolejna edycja ćwiczenia Bull-Run prowadzona wspólnie przez polskich wojskowych z żołnierzami USA, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii i Chorwacji - dodał.

PAP Andrzej Duda poligon Ustka 1200.jpg
"To dowód, że NATO sprawnie funkcjonuje". Prezydent o ćwiczeniach Defender-Europe 20+

Podkreślił, że priorytetem jest bezpieczeństwo. - Ćwiczenia, które mamy okazję obserwować, podnoszą bezpieczeństwo w szczególnym miejscu naszej ojczyzny: w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku suwalskiego - powiedział szef MON.

"Jesteśmy silni"

Mariusz Błaszczak wyjaśnił, że celem manewrów Bull-Run 12 była współpraca wojsk sojuszniczych, a także przećwiczenie mobilności wojska. - To niezwykle istotne dla poczucia bezpieczeństwa Polski, ale też dla całej wschodniej flanki NATO - zaznaczył.

Podziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych, za to, że mają "tyle woli i zapału, żeby doskonalić swoje umiejętności". - Widzą to mieszkańcy tej części naszego kraju i czują się dzięki temu bezpiecznie - zapewnił.

Czytaj także:

Minister obrony narodowej podkreślił, że wojska sojusznicze dobrze sobie radzą z postawionymi im zadaniami. Podkreślił, że to ważne, by pokazać "państwom, które ostatnimi czasy najeżdżały inne kraje", że "jesteśmy silni i gotowi do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO".

Posłuchaj
00:22 10482049_1.mp3 Mariusz Błaszczak zaznaczył, że ćwiczenia Bull-Run 12 mają także na celu pokazanie gotowości bojowej wojsk NATO (IAR) 

- Jesteśmy przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Jesteśmy gotowi do współdziałania, jesteśmy przygotowani, żeby odpowiedzieć, gdyby doszło do naruszenia granic państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - zapewnił Mariusz Błaszczak.

PAP F-16 samolot mysliwiec 1200.jpg
MON: żaden z polskich samolotów F-16 nie został wycofany z eksploatacji

Dozbrajanie polskiej armii

Szef MON mówił też o zwiększającej się sile polskiej armii. Jak podkreślił, służą temu ćwiczenia wojsk i modernizacja wojskowego uzbrojenia. Mariusz Błaszczak, który podczas manewrów przekazał żołnierzom zestawy przeciwlotnicze Poprad, ocenił, że jest to "dobry, nowoczesny sprzęt, produkowany w Polsce".

Zaznaczył też, że poza dużymi kontraktami zbrojeniowymi, takimi jak zakup samolotów F-35, rakiet Patriot i HIMARS, resort obrony konsekwentnie realizuje kontrakty w polskim przemyśle zbrojeniowym. Dodał, że w zeszłym roku 60 proc. zamówień wojskowych trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

bb

Czytaj także

F-35 na polskim niebie. Nowe myśliwce dla polskiej armii za kadencji Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:00
- To niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla polskich pilotów samolotów myśliwskich, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - mówił prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu towarzyszącym podpisaniu umowy zakupu samolotów F-35 przez Polskę. Maszyny te wpisują się w plany modernizacji polskich sił zbrojnych towarzyszące Andrzejowi Dudzie od początku prezydentury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obecność wojsk USA wyrazem zaufania". Szef MON o ćwiczeniach Defender-Europe 20+

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 11:30
- Obecność wojsk USA w Polsce mimo pandemii to wyraz zaufania, wspólne ćwiczenia to dowód bliskiej współpracy - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, inaugurując amerykańsko-polskie ćwiczenie na poligonie w Drawsku Pomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 okrętów i samolotów oraz 3 tys. marynarzy w akcji. Ćwiczenia "BALTOPS 2020" na Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 14:05
Na Morzu Bałtyckim rozpoczynają się międzynarodowe manewry "BALTOPS 2020". Bierze w nich udział 17 państw NATO i dwa kraje partnerskie - Szwecja i Finlandia. W ćwiczeniach uczestniczy prawie 60 okrętów i samolotów oraz 3 tysiące marynarzy.
rozwiń zwiń