Fala wezbraniowa na Wiśle. Alarm dla gmin powiatu płockiego
W związku z dalszym przyborem Wisły w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwpowodziowy. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka przekroczyła stany alarmowe - wynika z danych starostwa w Płocku.
2020-06-29, 16:20
- W poniedziałek ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w siedmiu gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów
- - Przez powiat płocki przechodzi czoło fali wezbraniowej. W związku z tym wprowadzony został stan alarmu powodziowego - powiedział Piotr Jakubowski ze Starostwa Powiatowego w Płocku
- - Prognozujemy, że Wisła na terenie Płocka przekroczy stany ostrzegawcze, ale nie powinna przekroczyć stanów alarmowych - zaznaczył Bogusław Sitarski z Urzędu Miasta Płock
Jak poinformował p.o. kierownika biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Płocku Piotr Jakubowski, podjęta w poniedziałek decyzja o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego dotyczy gmin: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów, gdzie od niedzieli, w związku ze wzrostem poziomu Wisły, obowiązywał dotychczas stan pogotowia przeciwpowodziowego.
Powiązany Artykuł
Intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr. Ostrzeżenia dla większości Polski
Posłuchaj
W poniedziałek rano poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 555 cm, czyli o 5 cm powyżej stanu alarmowego, a w Kępie Polskiej 507 cm - o 7 cm ponad stan alarmu. Po południu poziom rzeki wzrósł w Wyszogrodzie do 558 cm, a w Kępie Polskiej - do 515 cm.
REKLAMA
"Zaleca się unikanie spacerów przy wałach"
- Przez powiat płocki przechodzi czoło fali wezbraniowej. W związku z tym wprowadzony został stan alarmu powodziowego - powiedział Piotr Jakubowski. Jak zaznaczył, według prognoz, jeżeli warunki pogodowe nie pogorszą się gwałtownie, to od wtorku, najpóźniej do środy, rzeka powinna zacząć tam stopniowo opadać.
- Zdrowa rzeka płynie naturalnym korytem
- Na Mazowszu powstanie nowy most na Wiśle. Jest deklaracja prezydenta, podpisano umowę
Powiązany Artykuł
Strażacy walczą ze skutkami nawałnic na Podkarpaciu. Pogoda wreszcie im sprzyja
Starostwo Powiatowe w Płocku podało w poniedziałek po południu, że w związku ze wzrostem poziomu Wisły i ogłoszeniem alarmu przeciwpowodziowego w powiecie, starosta Mariusz Bieniek zwołał posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego z udziałem m.in. przedstawicieli gmin, policji i straży pożarnej. W komunikacie po spotkaniu, które odbyło się w Kępie Polskiej, podkreślono, że "sytuacja hydrologiczna jest monitorowana na bieżąco przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego", a wszystkie służby oraz gminy "są przygotowane do prowadzenia poszczególnych działań w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia".
REKLAMA
"Biorąc pod uwagę fakt nieprzewidywalności rzeki, zaleca się unikanie zbliżania się do wody i spacerów przy wałach" - zaznaczyło w informacji płockie starostwo.
"Wisła na terenie Płocka przekroczy stany ostrzegawcze"
Powiązany Artykuł
Susza i podtopienia równocześnie. Hydrolog wyjaśnia paradoks sytuacji w Polsce
Według p.o. dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych Urzędu Miasta Płocka Bogusława Sitarskiego, poziom Wisły przyrasta obecnie także w Płocku. - Prognozujemy, że Wisła na terenie Płocka przekroczy stany ostrzegawcze, ale nie powinna przekroczyć stanów alarmowych - zaznaczył Bogusław Sitarski.
Jak dodał, powołując się na ocenę przedstawicieli Zarządu Zlewni Włocławek, Zbiornik Włocławki będzie w stanie przyjąć taką ilość wody, jaka napływa z górnego biegu Wisły. - Nie powinno to spowodować zagrożenia powodziowego na terenie Płocka - podkreślił. Wyjaśnił, iż kulminacja fali wezbraniowej spływającej Wisłą spodziewana jest tam w poniedziałek wieczorem.
Zbiornik Włocławski, który rozpoczyna się w środkowym odcinku Wisły w rejonie Płocka i rozciąga się do stopnia wodnego we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie), to największy sztuczny akwen w Polsce - ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową tamy i elektrowni we Włocławku.
REKLAMA
bb
REKLAMA