1,5 mld dol. od Gazpromu dla PGNiG. Ekonomista: dla przeciętnego odbiorcy gaz stanie się tańszy
- To dla nas powód do optymizmu. Choć co prawda na początku Rosjanie nie chcieli się zgodzić z naszymi argumentami ws. przepłacania za dostarczany nam gaz, ale kiedy w Sztokholmie zapadła korzystna dla nas decyzja, to okazało się, że na Wschodzie mamy jakieś elementy cywilizowanego postępowania - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
2020-07-01, 15:04
Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że do 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał w marcowym wyroku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Według agencji Reutera Gazprom stwierdził, że zwrócił we wtorek polskiej spółce wspomnianą kwotę.
Powiązany Artykuł
![PAP PREZES PGNIG 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/14d59bf1-4580-4254-b490-057b93aed841.jpg)
Prezes PGNiG: Gazprom dokonał przelewu 1,5 mld dolarów na nasze konto
Posłuchaj
"Wiemy, że nadpłacone przez nas pieniądze za gaz wyszły od Gazpromu" - napisał we wtorek na Twitterze Jerzy Kwieciński. Jak dodał, "czekamy na potwierdzenie, kiedy wpłyną na konto PGNiG". "O czym poinformujemy niezwłocznie" - zaznaczył.
REKLAMA
W środę rano potwierdził, że przelew został zrealizowany. - Pieniądze wpłynęły na konto spółki dziś rano. To historyczny dzień dla polskiego górnictwa naftowego i gazownictwa - podkreślił Jerzy Kwieciński.
- To dla nas powód do optymizmu. Choć co prawda na początku Rosjanie nie chcieli się zgodzić z naszymi argumentami ws. przepłacania za dostarczany nam gaz, ale kiedy w Sztokholmie zapadła korzystna dla nas decyzja, to okazało się, że na Wschodzie mamy jakieś elementy cywilizowanego postępowania - podkreślił Marek Zuber.
- "Polska rodzina zaoszczędzi 1800 zł". Prezydent o obniżeniu ceny gazu
- "Będziemy całkowicie energetycznie suwerenni". Prezydent zapowiedział budowę kolejnego gazoportu
"Ta suma będzie jak znalazł"
- Ta decyzja wpłynie też na kwestię sposobu liczenia cen gazu. Stanie się on nieznacznie tańszy w odbiorze przez przeciętnego mieszkańca Polski. To też bardzo ważne - zaznaczył.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![pgnig1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/575d2004-2e6e-4de5-922e-a079938c6375.jpg)
Będą niższe rachunki. PGNiG obniża ceny gazu
Jak dodał Marek Zuber, kwota 1,5 mld dol., które Gazprom przeleje Polsce, bardzo się przydadzą. - PGNiG ma swoje potrzeby inwestycyjne, więc ta suma będzie jak znalazł. Oczywiście z punktu widzenia tego, ile potrzebujemy na prowadzone czy planowane inwestycje, 1,5 mld dol. jest kwotą zbyt małą. Nam potrzeba dziesiątek lub nawet setek miliardów złotych. Jednak cieszmy się z tego, co otrzymamy na mocy decyzji Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie - dodał Marek Zuber.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 01.07.2020
Godzina emisji: 14.07
PR24/bb
REKLAMA
REKLAMA