X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niezwykle cenna inicjatywa". Łukasz Szumowski o prezydenckim wsparciu ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 12:56
- Inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy wspierająca ochronę zdrowia jest niezwykle cenna. Doprowadziła m.in. do powstania pierwszej strategii onkologicznej w Polsce - zauważył w programie "Rzeczpospolitej" zatytułowanym "Rzecz o polityce" minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Minister przyznał, że prezydent Andrzej Duda wykazuje się "niezwykle cenną inicjatywą", głównie w obszarze onkologii. Przypomniał, że przy wsparciu głowy państwa powstał m.in. pierwszy w Polsce plan dla onkologii - Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO), która zawiera osobne finansowanie i wprowadza nowoczesne rozwiązania.

Program walki z rakiem

szpital dziecko shutterstock_412245748 1200.jpg
"Zwiększy dostępność leczenia chorób rzadkich". Rzecznik resortu zdrowia o Funduszu Medycznym

NSO to tzw. cancer plan, czyli kompleksowy program walki z rakiem na lata 2020-2030. Skupia się na 5 obszarach: inwestycjach w kadry medyczne, edukację dotyczącą stylu życia, naukę i innowacje, pacjenta (m.in. badania przesiewowe) oraz infrastrukturę. Koszt tych działań w ciągu 10 lat ma wynieść 5,1 mld zł.

Czytaj także:

- Druga rzecz to (...) ustawa solaryjna, która była jednym z pierwszych kroków w walce z czerniakiem. (...) Jednocześnie też Narodowa Rada Rozwoju jest w stałym kontakcie z nami i inicjuje takie sprawy jak geriatria, choroby rzadkie i jak złożony niedawno projekt ustawy o Funduszu Medycznym - posumował w poniedziałek działania prezydenta szef resortu zdrowia.

Fundusz Medyczny

Minister przypomniał, że projekt ustawy powołujący Fundusz Medyczny trafił właśnie do Sejmu, a najprawdopodobniej pierwsze środki uruchomione będą na przełomie roku.

duda onko 20704182 1200.jpg
Andrzej Duda: rząd przyznał 300 milionów złotych na nową siedzibę Dolnośląskiego Centrum Onkologii

- (Fundusz Medyczny - PAP) zakłada kilka filarów. Po pierwsze są to pieniądze inwestycyjne w szpitale. To jest szczególnie ważne po epidemii COVID-19, żebyśmy częściowo zreformowali szpitale tak, by przy kolejnej epidemii było więcej izolatek, pojedynczych pokoi. (...) Po drugie to jest dostęp do nowoczesnych terapii, które w Polsce jeszcze nie są w pełni refundowane. Trzeci filar to wyjazdy dla dzieci, których rodzice często zbierali (środki na leczenie za granicą - PAP). To rzeczy, które były - wiem, że były - oczekiwane przez środowiska pacjenckie. A dla nas to jest skanalizowanie pewnych rzeczy, które działy się nie do końca zebrane w jednym akcie prawnym i zinstytucjonalizowanie tych działań, choćby jak dostęp do nowoczesnych terapii - wyjaśnił.

Dodatkowe finansowanie

Projekt ustawy o Funduszu Medycznym trafił do Sejmu po koniec czerwca. Zakłada przeznaczenie dodatkowych środków na profilaktykę, wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich. Dodatkowo założono, że przyczynią się one do rozbudowy i unowocześniania infrastruktury np. szpitali, co ma wpływać na podniesienie jakości, dostępności i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.

Planowane jest też dodatkowe finansowanie m.in. świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18 roku życia oraz świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju. Na te zadania od 2021 roku rocznie wydatkowane mają być 4 mld zł, w tym roku 2 mld zł.

fc

Czytaj także

"Ułatwi dostęp do pomocy medycznej". Prezydent zapowiedział otwarcie nowego SOR-u w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 15:18
W Szpitalu Wojskowym w Opolu będzie otwierany szpitalny oddział ratunkowy - poinformował w sobotę prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że powstanie SOR-u jest uzasadnione ze względu na położenie szpitala. Ułatwi to także mieszkańcom dostęp do szybkiej pomocy medycznej.
rozwiń zwiń