610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezydent: to wydarzenie było początkiem nowej rzeczywistości

- Bitwa pod Grunwaldem ukształtowała na stulecia obraz tej części Europy, była początkiem nowej rzeczywistości państwowej, która miała ogromne znaczenie dla Polaków i Litwinów - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich.

2020-07-15, 12:32

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Prezydent: to wydarzenie było początkiem nowej rzeczywistości

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: Polska i Litwa współtworzą dziś Europę, NATO i rozwijający się świat (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Prezydent podkreślił, że obchody są demonstracją przyjaźni polsko-litewskiej i europejskiej. - Dla ówczesnych Polaków i Litwinów i naszych państw to był przypieczętowany wspólnie przelaną krwią początek nowej rzeczywistości państwowej, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju naszych narodów i tej części Europy - mówił.

Powiązany Artykuł

Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem UA.jpg
Bitwa pod Grunwaldem. Poznaj bohaterów obrazu Jana Matejki

Wyraził opinię, że Unia polsko-litewska była początkiem "tego, jak Europa wygląda dzisiaj, a mianowicie Unii Europejskiej, pierwszym pokojowym porozumieniem krajów, które chciały żyć ze sobą, współtworzyć państwowość i swoją pozycję europejską".

REKLAMA

"Rocznica symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa"

- Ta rocznica jest dla mnie i Polaków nie tyle symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa - stwierdził Andrzej Duda.

Wyraził zadowolenie, że w obchodach uczestniczy prezydent Litwy, razem z szefem rządu i ministrami. Zauważył, że pierwsza zagraniczna wizyta litewskiego prezydenta, kiedy rok temu objął urząd, była w Polsce. Dodał, że było to 16 lipca.

- Cieszę się, że nasi litewscy przyjaciele są dzisiaj z nami, żeby pokazać te symboliczne więzy, ale przede wszystkim cieszę się z rozkwitającej polsko-litewskiej przyjaźni - powiedział prezydent.

Prezydent Litwy: nigdy nie zaakceptujemy manipulacji historycznych przeciwko Polsce i Litwie 

W czasie uroczystości głos zabrał także prezydent Litwy. Jego zdaniem "zwycięstwo wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem nauczyło budowy własnej państwowości, obrony własnej tożsamości, niezależności, wartości".

- Bitwa pod Grunwaldem to stałe przypominanie faktu, że nie możemy pozwolić, by historia się powtórzyła. Musimy znajdować pokojowe rozwiązania wszelkich problemów - powiedział Nauseda.

Według niego "bezpieczeństwo będzie nadal kosztować, a inwestycje w obronę nie są kaprysem Polski i Litwy, ale egzystencjalną koniecznością".

REKLAMA

"Sojusz w NATO "to gwarancja bezpieczeństwa"

Jak podkreślił, "Polska i Litwy wiele osiągnęły, stając się członkami Unii Europejskiej i NATO, ale ta wizja nie jest ostateczna".

Nauseda ocenił, że "dzisiejsza historia często jest narzędziem rewizjonistycznej polityki i manipulacji skierowanych przeciwko Polsce i Litwie". - To jest coś, czego nigdy nie akceptujemy. To kolejny zaciekły bój, który będziemy musieli wytrzymać z Polską w obronie naszej historycznej prawdy - zaznaczył.

Prezydent Litwy zauważył, że sojusz w NATO "to gwarancja bezpieczeństwa, a wręcz warunek przetrwania". 

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej