Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Biuro Programu "Niepodległa" wspólnie z Polskim Radiem S.A. zaprezentowali wyjątkowy serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci.

2020-07-16, 13:45

Nowa forma opowieści o Bitwie Warszawskiej. Premiera serwisu internetowego

Powiązany Artykuł

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Premierowej prezentacji serwisu dokonali Krzysztof Kossowski, zastępca Dyrektora/Redaktora Naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej oraz Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

- Narracja strony wciąga użytkownika w atmosferę tamtych dni, przeprowadzając przez najistotniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej - wyjaśniał dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski. Podkreślił, że to kompendium wiedzy o Bitwie Warszawskiej, ale też portal pełen ciekawostek, poprzez które najlepiej opowiada się historię młodemu pokoleniu.

Czytaj także:

Krzysztof Kossowski przypomniał, że portal Polskiego Radia "ma dosyć długą tradycję, jeśli chodzi o produkowanie tego typu serwisów specjalnych, historycznych serwisów do internetu".

REKLAMA

- Z pewnością tego rodzaju projekt, tak rozbudowany i tak nowoczesny - to jest coś, co powstało w Polskim Radiu, i śmiem twierdzić w polskim internecie, po raz pierwszy - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że to "świetna forma popularyzacji potężnych archiwów, które Polskie Radio posiada" i dodał, że "jest to też spełnianie misji publicznej nadawcy, jakim jest Polskie Radio".

Podkreślił, że twórcom serwisu internetowego zależało na "opowiadaniu historii, na stronie narracyjnej".

- Faktycznie ta narracja tam jest, ponieważ poprzez kolejne rozdziały, poprzez procesy i ich skutki użytkowników tej strony nie będą przeprowadzały suche notki tekstowe, ale przede wszystkich archiwa dźwiękowe, głosy świadków tamtych dni, bohaterów historycznych. I właśnie oni pozwolą poznać historię Bitwy Warszawskiej, ale tez całego zjawiska, bo nie mówimy tylko o starciu militarnym, ale też o przyczynach, co do tego doprowadziło" - wyjaśnił z-ca dyrektora IAR. 

REKLAMA

- Dla pasjonatów historii udostępniamy tam dziesiątki oryginalnych nagrań audio, unikatowe filmy, autentyki, które udało się odnaleźć w archiwach cyfrowych właściwie na całym świecie, aż po takie smaczki, jak animowane mapy, które pokazują ruchy wojsk w poszczególnych etapach Bitwy Warszawskiej - powiedział Krzysztof Kossowski.

Serwis internetowy bitwa1920.gov.pl został opracowany wspólnie z historykami i specjalistami Polskiego Radia. Za wartość merytoryczną portalu odpowiada prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W serwisie oprócz materiałów z archiwów Polskiego Radia znalazły się m.in. treści z archiwów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA).

Posłuchaj

Inauguracja serwisu Polskiego Radia i Biura Programu "Niepodległa" o Bitwie Warszawskiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

    Użytkownicy mogą korzystać z bogatych zasobów serwisu już od 16 lipca.

    Powiązany Artykuł

    Gliński 1200.jpg
    100-lecie Bitwy Warszawskiej. Piotr Gliński: naszym wianem sieć nowych muzeów

    Na miesiąc przed głównymi uroczystościami stulecia Bitwy Warszawskiej serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

    REKLAMA

    Nowy serwis jest dostępny w kilku wersjach językowych również pod adresem www.battle1920.eu, dla ułatwienia komunikacji dla użytkowników zagranicznych.

    Polskie Radio/IAR/PAP/twitter.com/youtube.com
    pb/fc

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej