X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 16:45
- Wynik szczytu Unii Europejskiej to ogromny sukces Polski, uzyskaliśmy najwięcej jak było można - powiedział w wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w UE - ocenił.
- Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji - podkreślił Jarosław Kaczyński
- Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji - podkreślił Jarosław KaczyńskiFoto: East News/Piotr Grzybowski
EN_01437963_0003-1200pm.jpg
"Polska na pewno liczy się dużo bardziej niż kilka lat temu". Premier o sukcesie negocjacyjnym w Brukseli

Zakończyły się długotrwałe, twarde negocjacje dotyczące unijnego budżetu. Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w tym z 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Jak Pan ocenia rezultaty szczytu?

Jarosław Kaczyński: To ogromny sukces, przede wszystkim ze względu na środki, jakie udało się uzyskać dla Polski. Pożyczek, które może zaciągnąć nasz kraj, jest więcej, niż miało być pierwotnie. Są tak skonstruowane, że nie będą dla nas wielkim obciążeniem. Próba, żeby połączyć wypłatę środków z warunkami, które pozwalałyby arbitralnie je nam odbierać, tylko dlatego, że się nie podobamy, wykorzystując puste hasło praworządności, się nie udała. Procedura ustalona na szczycie zawiera na końcu decyzję Rady Europejskiej, a te zapadają jednomyślnie.

Czytaj także:

Uzyskaliśmy najwięcej jak było można. Wiem, że zdarzają się krytycy przyjętych rozwiązań - nawet w naszym obozie. Chcę im powiedzieć, że bardzo się mylą.

emilewicz 1200 pap.jpg
"Wyzwaniem będzie zainwestowanie tych pieniędzy". Jadwiga Emilewicz o efektach unijnego szczytu

Wiem, że strona węgierska jest bardzo zadowolona. Zadowolony jest premier Viktor Orban. Skierował nawet do mnie osobisty list w tej sprawie.

To wszystko wskazuje, że uzyskaliśmy najwięcej jak było można. Nawet komentarze światowej prasy, która przecież nas nie lubi, też na to wskazują. Nasi przeciwnicy próbują zabrać nam ten sukces. Jestem bardzo rad z rezultatów negocjacji. Uważam, że premier Mateusz Morawiecki odniósł kolejny, po zwycięstwie wyborczym Andrzeja Dudy, wielki sukces dla Polski.

Sukces negocjacji pokazał, że bajką jest nasza izolacja w Unii Europejskiej. Bajką jest też to, że nie jesteśmy w stanie budować koalicji, prowadzić pomysłowych rozgrywek.

Jak Polska spożytkuje środki? Czy mamy plan na ich wykorzystanie? Gdzie głównie popłynie strumień pieniędzy?

Konkretne decyzje przed nami. Generalny zarys wielkich programów inwestycyjnych został przedstawiony w kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, robił to też pan premier. To jest ten kierunek. On będzie mocno wzmocniony inwestycjami lokalnymi, bliskimi ludziom. Jest możliwość, żeby doprowadzić do tego, by w ciągu kilku najbliższych lat Polska bardzo wyraźnie zmieniła się na korzyść. Razem z krajowymi środkami na inwestycje trafi ponad bilion złotych.

Opozycja twierdzi, że mechanizm praworządności cały czas nie został zniesiony.

Kwestie praworządności odnoszą się wyłącznie do kontroli wydatków, tak aby były one uzasadnione czy proporcjonalne. Stwierdził to wyraźnie zaproszony na jedno z nieformalnych spotkań, ale z udziałem najważniejszych osób, ekspert prawny. Trzeba natomiast podkreślić, że partia tych, którzy chcieliby prześladować nas z powodu rzekomego łamania przez nas praworządności, jest niewielka. Nasze dobre wyniki gospodarcze i skuteczna walka z pandemią ogromnie zwiększają naszą pozycję. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że rządy PO były wygodne dla wielu, ale też są skrajnie nieudolne. My jesteśmy dużo mniej wygodni, ale za to bardzo sprawni.

pb

Czytaj także

"Majstersztyk osiągnięty dzięki determinacji Polski i Węgier". Ćosić o ustaleniach szczytu UE ws. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:31
- Mechanizm praworządności jest podobny do mechanizmu, na jakim oparty jest art. 7. Teoretycznie to broń atomowego rażenia, która miała całkowicie podporządkować kraje członkowskie, ale w istocie jest to niemożliwe do realizacji - powiedziała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grupa Wyszehradzka pokazała twarde stanowisko". Rzecznik rządu o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 14:38
- Mamy największe środki, jakie kiedykolwiek Polska otrzymała z funduszy Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:04
- Nadanie obecnego kształtu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej było dobrym posunięciem. Jej konsolidacja, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdała egzamin - powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń