Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie retencji na obszarach wiejskich
Od środy samorządy mogą ubiegać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zadań związanych z retencją na obszarach wiejskich. Na ten cel przeznaczono 50 milionów złotych w formie dotacji do 70 procent kosztów kwalifikowalnych.
2020-07-22, 03:12
Jak wskazuje wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Artur Lorkowski, o wsparcie mogą starać się gminy położone na terenach wiejskich i miasta liczące nie więcej niż 5 tysięcy mieszkańców. Zaznacza, że do uzyskania dotacji będą konieczne: zgodność z lokalnymi strategiami i planami na rzecz retencji, pozwolenia wodnoprawne oraz decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.
Posłuchaj
Wiceprezes wyjaśnia, że chodzi o wsparcie zadań w zakresie retencji korytowej lub przykorytowej. - A więc retencji w ciekach wodnych lub obok cieków wodnych, więc to już jest mowa o inwestycjach większych niż tylko mikroinstalacje - podkreśla.
Powiązany Artykuł
Zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju. Minister Kurtyka o inicjatywie "Miasto z klimatem"
Zobacz również:
- Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?
- Porozmawiajmy z dziećmi o suszy
Powiązany Artykuł
"Moja woda". Przybywa wniosków o dopłaty. Zobacz, na co można je otrzymać
Cel: łagodzenie skutków suszy
Z kolei rzecznik Ministerstwa Klimatu Aleksander Brzózka zaznacza, że program finansowania retencji na wsi jest elementem szerszej strategii łagodzenia skutków zmian klimatycznych. - Nabór wpisuje się w działania resortu klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest przede wszystkim łagodzenie skutków suszy w Polsce - wskazuje.
Posłuchaj
Formularz wniosku wraz z instrukcją jego wypełniania dostępny jest w generatorze wniosków o dofinansowanie na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Nabór potrwa go 17 grudnia przyszłego roku lub do wyczerpania całego budżetu.
ms
REKLAMA