X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Prezydent: powstańcy warszawscy to bohaterowie także i naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:30
- Powstańcy warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić - powiedział w Warszawie Andrzej Duda. Prezydent, wraz z Rafałem Trzaskowskim oraz licznie przybyłymi powstańcami, uczestniczył w uroczystościach związanych z 76. rocznicą zbrojnego zrywu w stolicy.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Powstańcami WarszawskimiFoto: PAP/Marcin Obara

Uroczystości są częścią obchodów zbliżającej się 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcom i ludziom krzewiącym pamięć o polskim bohaterstwie wręczono odznaczenia państwowe.

pap_pw1200.jpg
76. rocznica Powstania Warszawskiego. Program oficjalnych obchodów i harmonogram uroczystości

Niepodległość dzięki bohaterstwu

Podczas przemówienia prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie z bohaterami powstania odbywa się w "w nietypowych, trudnych okolicznościach, w jakże zmniejszonym w stosunku do tego, co zawsze, gronie".

- Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami powstańcy warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76., rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby ta Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna - podkreślił Andrzej Duda.

Czytaj także: 

- Wręczając przed chwilą powstańcom medale stulecia odzyskanej niepodległości, mówiłem: "tak, my tę niepodległość dzisiaj mamy także dzięki państwa bohaterstwu, dzięki państwa niezwykłemu czynowi i także państwa życiu, służbie, którą realizujecie cały czas poprzez swoją obecność, ale przede wszystkim poprzez spotkania z młodzieżą" - dodał prezydent.

Wartości wyniesione z domu

Mówiąc o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy też 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że jest to stulecie zwycięstwa odniesionego "przez ojców i matki powstańców warszawskich".

1200_Duda_PAP.jpg
"Wspaniały wzór patrioty". Prezydent odznaczył płk. Kazimierza Klimczaka

- Jakże to wymowne, że to pokolenie, które walczyło o polską niepodległość na różnych frontach I wojny światowej, a później walczyło o to, by Polska wróciła na mapę, później walczyło na różnych frontach, o ukształtowanie granic Rzeczypospolitej: w Powstaniu Wielkopolskim, w Powstaniach Śląskich, czy broniło Rzeczypospolitej przed bolszewicką nawałą, wychowało swoje dzieci tak, że one potem bez wahania, bardzo często mając tylko lat naście, bardzo często dopiero wchodząc w życie, stanęło gotowe poświecić wszystko dla ojczyzny - powiedział Duda.Podkreślił też, że życie, które powstańcy byli gotowi poświęcić za ojczyznę, w ich młodym wieku było "wszystkim, co mieli".

Wychowani w wolnej Polsce

1200.jpg
Ruszyła V edycja akcji "BohaterON". Gliński: powstańcy to dla nas symbol najważniejszych wartości

Jak mówił prezydent, "dzisiaj na nas, na pierwszym pokoleniu wychowującym się w większości w całkowicie wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce, na pokoleniu, które nigdy nie musiało chwycić za broń ani walczyć w podziemiu, ciąży wielka odpowiedzialność. Obowiązkiem naszego pokolenia jest już tylko budować - tylko i aż".

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że za kilka dni w Warszawie odsłonięty zostanie pomnik Stanisława Jankowskiego ps. Agaton, żołnierza Powstania Warszawskiego, cichociemnego, którego - zdaniem prezydenta - "historia życia wystarczyłaby na taki film, że trudno byłoby w ogóle uwierzyć w scenariusz". Prezydent przypomniał, że Jankowski po wojnie należał do budowniczych Warszawy - budował m.in. MDM i trasę WZ.

bradl_1200.jpg
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarnego "Bradla"

Prezydent powiedział też o odznaczonym dziś pośmiertnie Michale Borowskim, naczelnym architekcie Warszawy, określając go "głównym architektem Warszawy, który swoją służbą dla stolicy (...) nadał jej to najbardziej współczesne oblicze".

Symbol ciągłości pokoleń w budowaniu

Zwracając się do powstańców, prezydent wyraził nadzieję, że te dwa wydarzenia zostaną przyjęte jako "symbol ciągłości pokoleń w budowaniu". "Chcemy ten wielki pomnik powstańców warszawskich, jakim jest rozwijająca się pięknie Warszawa i cała Polska, o którą przecież walczyli, także budować dla państwa i dla przyszłych pokoleń, jako wasz pomnik, jako to, co przyszłym pokoleniom przekażemy" - mówił do powstańców.

- To nasza odpowiedzialność przed wami, żeby ten polski sztandar dalej nieść, nie tylko z odwagą, ale przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością, której wam, bohaterom Warszawy i Polski, nigdy nie zabrakło - powiedział prezydent.

Powstanie_warszawskie_Stanisław Jankowski_663.jpg
Stanisław Jankowski "Agaton": "Każdy się bał pierwszego skoku ze spadochronem"

Wielki polski zryw niepodległościowy

Powstanie Warszawskie było największą partyzancką akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni - trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (ok. 500 tys.) wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie ograbione, spalone i zburzone. 

mbl,fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: rzeź Woli to ludobójstwo, o którym długo nie mówiono

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:55
Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1, przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego roku niemieccy okupanci wymordowali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tej dzielnicy. Prezydent powiedział, że była to niewyobrażalna zbrodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica utworzenia Rządu Obrony Narodowej. Uroczystości z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 23:45
Złożenie w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę wieńców przed warszawskimi pomnikami Ojców Niepodległości oraz otwarcie w Belwederze Sali Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa, w 100-lecie jego powstania, zapowiedziała Kancelaria Prezydenta RP.
rozwiń zwiń