W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarnego "Bradla"

2020-07-28, 17:00

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarnego "Bradla"
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej pamięci pułkownika Kazimierza Leskiego ps. Bradl. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą pułkownika Kazimierza Leskiego ps. "Bradl". Tablica zawisła na budynku siedziby Związku Powstańców Warszawskich.


Powiązany Artykuł

PAP Powstanie Warszawskie 1200.jpg

Kazimierz Leski był inżynierem, oficerem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim dowodził kompanią "Bradl”, był więźniem politycznym PRL, a w latach 1994-1997 prezesem Związku Powstańców Warszawskich.

Halina Jędrzejewska ps. "Sławka" walcząca w Powstaniu Warszawskim, która znała Kazimierza Leskiego wspomina, że był on skromnym człowiekiem. - To naprawdę bardzo piękna postać. Taka bez blagi. Człowiek, który nigdy o sobie nie mówił: że ja to zrobiłem, to moja sprawa, popatrzcie, jak to się udało. On nigdy nie mówił o sobie. Nigdy - mówi Halina Jędrzejewska.


Posłuchaj

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą pułkownika Kazimierza Leskiego ps. "Bradl" (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

 

Upamiętnienie powstańców

Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego podkreśla, że żyjącym powstańcom bardzo zależy, by upamiętnić kolegów i przekazać pamięć o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku.

- W końcówce swojej bogatej drogi chcą być przekonanymi, że jak oni odejdą, to pamięć o nich nie zaginie. Prawdziwa pamięć. Że byli tacy Polacy - te 76 lat temu - którzy rzucili swoje życie na szaniec, na szaniec obrony ojczyzny, po to żebyśmy byli Polakami. I oni myślą o sobie, ale myślą o swoich kolegach - mówi Rafał Szczepański.

Organizatorami uroczystości byli Związek Powstańców Warszawskich i Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego planuje odsłonić u zbiegu ulic Karowej i Browarnej pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego "Agatona".

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej