Premier: pochylam się z bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego
- Pochylam się z wielkim bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego. Patriotyzm musi być pobudzany zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń, nasz rząd robi w tej sferze bardzo dużo - mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", którego fragment dziś opublikowano.
2020-07-31, 12:45
Szef rządu w kontekście rocznic - 1 sierpnia, 15 sierpnia, 31 sierpnia oraz 1 września - był pytany czy polski patriotyzm ma się dobrze i czy przekazujemy kolejnym pokoleniom "to wielkie polskie dziedzictwo".
Powiązany Artykuł
"Jesteśmy winni pamięć polskim patriotom". Premier upamiętnił rotmistrza Pileckiego
Wybraliśmy walkę o wolność
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Polska trzy razy w ciągu ostatnich stu lat zmieniła losy świata. Po raz pierwszy - jak mówił - gdy powstrzymała nawałę bolszewicką, po raz drugi, gdy w 1939 r. stanęliśmy do walki, mając przeciwko sobie dwa totalitaryzmy, choć - jak zaznaczył - namawiano nas do sojuszu z jednym z nich.
- Wybraliśmy walkę o wolność, o niepodległość, płacąc za to wysoką cenę, ale jednocześnie sprawiliśmy, że wolny świat także podjął to wyzwanie - podkreślił w wywiadzie premier.
REKLAMA
Dodał, że po raz trzeci Polska wpłynęła na bieg dziejów poprzez Solidarność.
Nowoczesny patriotyzm
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: w najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny
- Te rocznice są dla Polaków bardzo ważne. A patriotyzm musi być pobudzany zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń i nasz rząd robi w tej sferze bardzo dużo. Musimy budować nowoczesny patriotyzm, który oparty jest o tradycję, o wartości pierwszej i drugiej Rzeczypospolitej, ale który ma też w sobie śmiałe spojrzenie, który ma w sobie zdolność do poszukiwania nowych rozwiązań. Bo cywilizacyjny wyścig narodów i państw nadal trwa, musimy gonić i musimy wyprzedzać innych, przyczyniając się jednocześnie do budowy lepszego świata - zaznaczył szef rządu.
Głos powstańców
Mateusz Morawiecki został też zapytany o toczącą się od wielu lat dyskusję wokół Powstania Warszawskiego.
- Pochylam się z wielkim bólem nad każdą ofiarą Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie po lekturze dziesiątek wspomnień powstańców i po dziesiątkach rozmów z powstańcami, które miałem zaszczyt toczyć w ciągu swojego życia, sądzę, że najlepiej oddać głos im właśnie. Tym, którzy walczyli - stwierdził premier.
Powiązany Artykuł
Ruszyła V edycja akcji BohaterON. W tym roku kartki do powstańców wyślemy online
"Nie mamy prawa oceniać"
Jego zdaniem nie mamy prawa oceniać "decyzji tamtych pokoleń w oderwaniu od kontekstu, od sytuacji politycznej i historycznej, w której one się znalazły".
- Przytłaczająca większość tamtych świadków mówi jedno: widzieliśmy pakujących się Niemców i chcieliśmy mieć wolną Warszawę przed wejściem Sowietów. Abstrahowanie od tego kontekstu jest ahistoryczne. Wiele głosów krytycznych w tej sprawie idzie za daleko, często są prześmiewcze, krzywdzące. Apeluję, by tego nie czynić, choćby z szacunku dla naszych dziadków i pradziadków, którzy przelewali krew za wolność w sierpniu i wrześniu 1944 roku - zauważył Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
fc
REKLAMA