"Warszawiacy śpiewali (nie)zakazane piosenki". Niezwykły koncert w Parku Wolności
W sobotę wieczorem na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wziął w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
2020-08-01, 22:10
TRANSMISJA KONCERTU
"Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to inicjatywa muzyczna, która na stałe wpisała się w gamę wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy powstańczego zrywu.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny
W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także powstańcy warszawscy. Tegoroczny koncert ze względu na stan epidemii odbył się w kameralnej atmosferze. Uczestniczyło w nim kilkaset osób.
Warszawiacy uczcili pamięć o powstańcach, śpiewając wspólnie m.in.: "Warszawo, moja Warszawo", "Siekiera, motyka", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Zośka". "Hej chłopcy, bagnet na broń", czy "Chłopcy silni jak stal".
Tak jak rok temu towarzyszyła im orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy i Chór Warszawiacy. Między piosenkami wyświetlane były wspomnienia powstańców i czytano powstańcze listy. Na koniec koncertu publiczność odśpiewała hymn Polski. Słychać było również okrzyki "Cześć i chwała bohaterom".
REKLAMA
Śpiewnik z tekstami wszystkich piosenek jest dostępny do pobrania ze strony www.1944.pl.
***
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
Czytaj także:
- Polska uczciła bohaterów. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonął Ogień Pamięci
- Godzina "W" na zdjęciach. Tak Warszawa oddała hołd powstańcom [GALERIA]
paw/jp
REKLAMA