X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Wojewoda zdecydował ws. działki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 15:27
- Wojewoda pomorski przekazał w piątek w zarządzanie Muzeum II Wojny Światowej działkę na gdańskim Westerplatte należącą dotąd do miasta – poinformował dyrektor placówki Karol Nawrocki. Chodzi o największą działkę na półwyspie, na której znajduje się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki podczas briefingu, 7 bm. przy ruinach Wartowni nr 3 na Westerplatte w Gdańsku.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki podczas briefingu, 7 bm. przy ruinach Wartowni nr 3 na Westerplatte w Gdańsku.Foto: PAP/Marcin Gadomski

O formalnym przekazaniu przez wojewodę zarządu nad działką Muzeum II Wojny Światowej dyrektor tej placówki poinformował w piątek na konferencji prasowej. Nawrocki wyjaśnił, że niebawem na przejętym w zarządzanie terenie rozpoczną się badania saperskie mające na celu oczyszczenie go z ewentualnych niewybuchów i niewypałów.

EN_01439340_0015-most1200.jpg
Sprawa mostu w Pilchowicach. MKiDN: Polska jest państwem prawa, zabytki są chronione

Dyrektor poinformował, że Muzeum nie zamierza dokonywać zmian przy Pomniku Obrońców Wybrzeża ani jego okolicy. W planie jest natomiast dokładne zbadanie przejętej działki przez saperów i archeologów, a następnie budowa placówki muzealnej, która ma opowiedzieć o obronie Westerplatte, ale też innych działaniach wojska polskiego we wrześniu 1939 r.

Czytaj także:

Nawrocki zapowiedział w piątek, że MIIWŚ stara się także o inne - należące dotąd do miasta - działki na terenie półwyspu.

Specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Z zapowiedzi Nawrockiego, a także wcześniejszych informacji z Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że zbliżające się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną zorganizowane 1 września na Westerplatte przez MON oraz Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatnie ponad 20 lat, gdy przejęta w piątek działka należała do miasta, uroczystości te były organizowane przez gdański samorząd.

westerplatte free shut 1200.jpg
Dyrektor Muzeum II WŚ: na Westerplatte oczekiwałbym od prezydent Gdańska więcej ciszy

Rok temu w życie weszła specustawa ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W myśl autorów tego dokumentu - grupy posłów PiS - ma on usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Posłowie PiS zaznaczali, że chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest obecnie należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.

Miasto nadal zarządza kilkoma działkami

Specustawa zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej, która ma być oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Placówka miałyby działać na terenach będącym dotychczas w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk. Gdański samorząd był dotąd posiadaczem kilku działek na Westerplatte.

Po tym, jak w piątek wojewoda przekazał MIIWŚ największą z nich, miasto nadal zarządza kilkoma mniejszymi działkami, na których zlokalizowana jest m.in. Wartownia nr 1 i relikty innych budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy wojskowej składnicy.

Zobacz: konferencja prasowa dot. wydania przez wojewodę pomorskiego decyzji zezwalającej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rozpoczęcie prac przygotowawczych do realizacji inwestycji polegającej na "Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowa Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Karol Nawrocki: koncepcja zakłada spójną ścieżkę edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:38
- Muzeum Westerplatte, które będzie miało charakter plenerowy, zakłada m.in. stworzenie "spójnej ścieżki edukacyjnej" - przekonywał we wtorek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, który wziął udział w senackiej komisji kultury dot. budowy muzeum na Westerplatte.
rozwiń zwiń