Sinice nawiedziły nadmorskie kąpieliska. Sprawdź, które są nieczynne
Z powodu utrzymujących się na wodzie zakwitów sinic, nieczynne są cztery kąpieliska strzeżone zorganizowane na terenie województwa pomorskiego. Jest to kąpielisko nadmorskie w Mikoszewie i trzy położone nad jeziorami - podał Główny Inspektorat Sanitarny.
2020-08-11, 11:50
Powiązany Artykuł
Atak sinic nad Bałtykiem. Sprawdź, które kąpieliska w Trójmieście są zamknięte
O aktualnym stanie wody w kąpieliskach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej. Z danych wynika, że we wtorek nieczynne jest kąpielisko w Mikoszewie urządzone nad Zatoką Gdańską.
- Sinice nad Bałtykiem. Zamknięto kilkanaście kąpielisk
- Bezpieczeństwo nad wodą. GIS zachęca do sprawdzania online czystości kąpielisk
Sanepid przypomina, że sytuacja w nadmorskich kąpieliskach jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpielisko może zostać otwarte, a te dotąd czynne - będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.
Zakwity sinic utrzymują się we wtorek także na trzech pomorskich jeziorach. Są to: jezioro Przywidzkie w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jezioro Żarnowieckie w powiecie wejherowskim (nieczynne jest kąpielisko w Lubkowie) oraz jezioro Szczytno (zamknięte kąpielisko przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym "Rzewnica").
REKLAMA
Aktualne informacje dotyczące stanu wody można znaleźć na stronie internetowej.
Posłuchaj
Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się zakwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.
Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
pb
REKLAMA
REKLAMA