Apel Pamięci na Powązkach Wojskowych. Prezydent: to groby zwycięzców, którzy obronili wolną Polskę
- Wszyscy razem, jako Wojsko Polskie, stanęli broniąc ojczyzny przed bolszewicką nawałą. I obronili ją. To są groby zwycięzców - mówił na Powązkach Wojskowych prezydent Andrzej Duda. W piątek, przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku, odbył się Apel Pamięci.
2020-08-14, 19:28
- Na Powązkach Wojskowych odbyła się uroczystość Apelu Pamięci w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
- Prezydent podkreślił, że uroczystość odbywa się przy grobach zwycięzców
- Premier zauważył, że Bitwa Warszawska była jednym z trzech momentów, kiedy Polska wpłynęła na losy Europy i świata
- Szef MON podkreślił, że pokonanie bolszewickiej nawały miało przełomowy charakter
Przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się Apel Pamięci z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Powiązany Artykuł
Prezydent: stoimy obok wspaniałego obiektu, który będzie edukował o czynie niepodległościowym
Prezydent: jesteśmy na cmentarzu zwycięzców
Podczas uroczystości głos zabrał prezydent, który podkreślał znaczenie zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej - zarówno dla Rzeczypospolitej, jak i dla Europy i świata.
Posłuchaj
- Wszyscy razem, jako Wojsko Polskie, stanęli broniąc ojczyzny przed bolszewicką nawałą. I obronili ją. To są groby zwycięzców. Czy to jest dla nich ważne? Jako ten, który wierzy w życie wieczne, powiem: myślę, że tak. Myślę, że to jest dla nich ważne, że wykonali swój żołnierski obowiązek i odparli wroga - mówił prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że Cmentarz Wojskowy na Powązkach, to miejsce pochówku całych pokoleń polskich żołnierzy - walczących w zrywach niepodległościowych wcześniej, a także walczących później - w 1939 roku, w Powstaniu Warszawskim, w czasie II wojny światowej na frontach Wschodu i Zachodu Europy, czy wreszcie żołnierzy niezłomnych.
REKLAMA
- W Sulejówku uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego
- Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego: przyświeca nam potrzeba odmitologizowania postaci marszałka
- Czy o każdym z nich można powiedzieć, że zwyciężył? Jeżeli spojrzymy na tamten moment w historii, w którym ginął, pewnie nie. Bo przecież ci w 39. roku nie zwyciężyli, ci w Powstaniu Warszawskim w tamtym momencie nie zwyciężyli. Ci, którzy ginęli na froncie zachodnim i na froncie wschodnim, też nie do końca zwyciężyli, bo nie było potem prawdziwie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Ale jeżeli oni patrzą teraz na nas, a my na nich z dzisiejszej perspektywy, to tak. To jesteśmy na cmentarzu zwycięzców - zaznaczył prezydent.
Premier: niepodległości nikt nam nie podał na tacy
Podczas uroczystości głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że "Polska trzy razy wpłynęła na losy Europy, a może i świata".
Posłuchaj
- Polska w XX wieku, pokiereszowana po latach zaborów, słaba, trzy razy wpłynęła na losy Europy, a może i świata. Pierwszy raz równo sto lat temu, kiedy w boju z bolszewicką nawałą żołnierze z wszystkich warstw społecznych pokazali, czym jest jedność, i w tej jedności była wówczas siła - powiedział premier w piątek podczas uroczystości na cmentarzu powązkowskim.
REKLAMA
Za kolejny istotny historyczny moment uznał 1939 rok, kiedy Polska nie przystała na to, by "pójść z jednym totalitarnym reżimem przeciwko drugiemu" i "sprzeciwiając się temu największemu niemieckiemu nazistowskiemu złu pozytywnie przyczyniliśmy się do lepszego świata".
Jak dodał premier, "trzeci raz to lata 'Solidarności'", kiedy "Polacy w pokojowy sposób odważnie przyczynili się do zmian w systemie, który wydawał się bardzo trwały" i miał ambicje na ekspansję.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Premier podkreślił także, że wolną i niepodległą Polskę zawdzięczamy właśnie tym żołnierzom, którzy o nią walczyli. - Nikt nam naszej niepodległości nie podał na tacy - zaznaczył dodając, że doprowadziły nas do niej "wiara i walka naszych bohaterów".
Szef MON: Bitwa Warszawska była przełomowa
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przemawiał także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podkreślał on szczególne znaczenie Bitwy Warszawskiej dla losów całej Europy.
REKLAMA
Posłuchaj
- Dzisiejsze spotkanie jest w szczególnym czasie, gdyż w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Historycznie rzecz biorąc bitwa już się toczyła, ale 15 sierpnia doszło do starcia pod Ossowem i do przełamania dominacji sowieckiej. Po raz pierwszy Wojsko Polskie przełamało nawałę bolszewicką i od tego czasu ofensywa polska zakończyła się odparciem nawały bolszewickiej - mówił Mariusz Błaszczak.
- "Jedne z najbardziej symbolicznych w historii Wojska Polskiego". Prezydent wręczył nominacje generalskie
- "Financial Times": w 1920 roku Polska zapobiegła sowietyzacji Europy
- To bardzo ważne wydarzenie, przełomowe w historii naszej ojczyzny, ale także przełomowe w historii Europy - dodał minister podkreślając, że Bitwa Warszawska uważana jest za 18. najważniejszą bitwą, decydującą o losach świata.
IAR/PAP, PR24, twitter.com, jmo
REKLAMA
REKLAMA