"Historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem". Premier o Bitwie Warszawskiej

"100 lat temu Polacy stoczyli zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi" - przypomniał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rocznicy zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej. Wcześniej szef rządu złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera - poinformowała kancelaria premiera.

2020-08-15, 12:15

"Historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem". Premier o Bitwie Warszawskiej
Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Foto: Krystian Maj/KPRM/Twitter/@PremierRP

Jak podkreślił szef rządu, sto lat temu Polacy stoczyli zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, "które miały przenieść rewolucję komunistyczną na Berlin i Paryż, na całą Europę, wycieńczoną stratami Wielkiej Wojny". "Bitwa Warszawska 1920 to historia zwycięstwa wolności nad zniewoleniem" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"

Wcześniej w sobotę, szef polskiego rządu złożył też kwiaty przez pomnikiem Józefa Piłsudskiego i tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera - dowódców sił Polaków w Bitwie Warszawskiej. 

Czytaj także: 

"Pokazali, czym jest jedność"

Dzień wcześniej, podczas Apelu Pamięci przy Pomniku Poległych w 1920 roku na warszawskich Powązkach, szef polskiego rządu mówił, że Polska w XX wieku trzy razy wpłynęła na losy świata.


Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: w boju z bolszewicką nawałą Polscy żołnierze pokazali, czym jest jedność (IAR) 0:36
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił wówczas premier, drugi raz Polska wpłynęła na losy świata, gdy w 1939 roku stawiła czoła niemieckiemu najeżdżcy i trzeci raz- 40 lat temu, jak powstała "Solidarność". - O zwycięstwie decydowała zawsze determinacja całego narodu - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę" - album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Uroczystości w cieniu koronawirusa

Centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej odbywają się w Warszawie, gdzie przed grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się w południe uroczysta odprawa wart.

Z powodu pandemii koronawirusa planowana na sobotę defilada została odwołana. Z okazji 100. rocznicy bitwy w całym kraju przygotowano wojskowe pikniki, capstrzyki i wystawy. Na niedzielę zaplanowano uroczystości w Radzyminie i Kobyłce, w tym przy zbiorowej mogile żołnierzy, którzy zginęli w bitwie.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej