X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: wszystkie ugrupowania są zgodne, że największą wartością jest suwerenność i niepodległość Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 17:42
- Bez wyjątku, wszyscy mówili, że największą wartością jest suwerenność, niepodległość, niezależność i wolność Białorusi - mówił po spotkaniu z ugrupowaniami sejmowymi premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ciągu kilku dni przedstawione zostanie kalendarium działań dotyczących pomocy Polski dla Białorusi.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Zakończyło się spotkanie premiera z przedstawicielami parlamentarnych ugrupowań politycznych dotyczące sytuacji na Białorusi. Mateusz Morawiecki po zakończonym spotkaniu streścił jego przebieg oraz przedstawił najważniejsze wnioski.

Mateusz Morawiecki i opozycja dyskutują o Bialorusi 1200 pap.jpg
"Trzeba mówić w tej sprawie jednym głosem". Politycy o działaniach ws. Białorusi

"Można budować konsensus"

Na konferencji prasowej szef rządu przekazał, że wszyscy uczestnicy spotkania, bez wyjątku, mówili o tym, że najważniejszą wartością jest suwerenność, niepodległość, niezależność i wolność Białorusi. - Ta myśl już sama w sobie jest kluczowa, ponieważ ona wyznacza kierunki naszych działań w bardzo wielu obszarach - dodał Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:22 Premier BY suwerenna IAR 02.mp3 Premier: Białoruś powinna być państwem suwerennym, wolnym i demokratycznym (IAR)

Szef rządu przekazał, że uczestnicy spotkania "w ogromnej większości" zgodzili się także z tym, że działania Polski w sprawie Białorusi są "bardzo właściwe". Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że podczas spotkania rządzącym i opozycji udało się osiągnąć konsensus w sprawie Białorusi.

- Cieszę się, że dzisiaj, razem z przedstawicielami opozycji, daliśmy wyraz temu, co w ostatnich 30 latach może za rzadko występowało, ale co dawało się też odczuć w poprzednich latach - otóż wokół spraw najważniejszych dla naszej ojczyzny, a sprawa suwerennej Białorusi, bezpieczeństwa i pokoju na wschodzie jest sprawą najważniejszą, potrafiliśmy budować konsensus ponad podziałami - powiedział premier.

Posłuchaj
00:26 Terlecki BY IAR 01.mp3 Ryszard Terlecki po spotkaniu ws. Białorusi (IAR)

Przypomniał, że w przeszłości siłom politycznym w Polsce udawało się osiągać kompromis m.in. w takich sprawach jak przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej czy konflikt na Ukrainie.

Premier podziękował również przedstawicielom opozycji za spotkanie. - Pokazujemy, że w wielu tematach potrafimy się pojednać ponad podziałami i za to bardzo serdecznie chciałem podziękować - oświadczył szef rządu. - Polska nie może być obojętna wobec tego, co dzieje się na Białorusi. Nie może i nie jest - mówił.

Apel ws. Rady Koordynacyjnej

Premier zaznaczył, że Jacek Protasiewicz (KP-PSL-Kukiz'15) zaproponował utworzenie e-learningowego uniwersytetu. - Myślę, że to jest dobry pomysł i włączymy go do naszych działań - powiedział Mateusz Morawiecki.

mid-epa08626737 (1).jpg
"Nie czuję się winna". Białoruska noblistka odmówiła składania zeznań w Komitecie Śledczym

Zwracał uwagę, że lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda stara się animować i nawiązywać kontakty ze strajkującymi pracownikami na Białorusi.

Zobacz także:

- Apelujemy o dialog w ramach relacji wewnętrznych - mówił. Dodał, że nikt w Polsce nie popiera reżimu, który fałszuje wybory i zamyka opozycję.

- Wspólnie apelujemy wszyscy o uwolnienie więźniów politycznych, apelujemy bardzo głośno, żeby uwolnić aresztowanych członków Rady Koordynacyjnej - powiedział. - Jest rzeczą niedopuszczalną, by ludzie, którzy opowiadają się za wolnością, za demokracją i suwerennością Białorusi, byli przez Aleksandra Łukaszenkę zamykani w więzieniach - dodał premier.

"Suwerenna Białoruś w interesie Polski"

Posłuchaj
00:18 Premier BY suwerenna IAR 03.mp3 Premier o suwerenności Białorusi w kontekście regionu (IAR)

Premier wyraził nadzieję, że narodowi Białoruskiemu uda się w krótkim czasie osiągnąć "odpowiedni kompromis". Jak ocenił, "w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego" leży "suwerenna Białoruś, która może decydować o swoim losie".

- Polska i rząd polski, razem z opozycją, ma obowiązek dbać o polskie interesy, a dbanie o polskie interesy to jest dbanie właśnie o to między innymi, żeby za naszą wschodnią granicą było suwerenne państwo - oświadczył szef rządu. Dodał, że w polskim interesie jest również zapewnienie naszemu krajowi bezpieczeństwo energetyczne.

Posłuchaj
00:18 Premier BY suwerenna IAR 01.mp3 Premier: dbanie o suwerenność Białorusi to dbanie o polskie interesy (IAR)

Mateusz Morawiecki poinformował, że uczestnicy spotkania ustalili, że "wkrótce dojdzie do ponadpartyjnego spotkania w europarlamencie wszystkich europarlamentarzystów z Polski z różnych frakcji, właśnie w temacie Białorusi".

Posłuchaj
00:26 Premier BY UE IAR 07.mp3 Premier zapowiedział ponadpartyjne spotkanie polskich europosłów (IAR)

- Chcemy jak najgłośniej wołać, być rzeczywiście ambasadorem sprawy białoruskiej tak, jak dzieje się to do tej pory. Polska jest ambasadorem wolnej Białorusi, suwerennej - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wyraził opinię, że wolna Białoruś "leży w naszym najlepiej pojętym interesie bezpieczeństwa publicznego, energetycznego, gospodarczego". - Pokój za naszą wschodnią granicą to absolutny warunek bezpieczeństwa i normalnego rozwoju Polski - dodał.

Kolejne spotkania

Na konferencji prasowej premier został zapytany o to, czy spotkania z przedstawicielami klubów, takie jak to, które odbyło się w środę, ws. sytuacji na Białorusi będą odbywać się cyklicznie. Kolejne pytanie dotyczyło tego, która instytucja będzie dysponowała 50 mln zł pomocy od Polski przeznaczonej na Białoruś.

Szef rządu odpowiedział, że spotkania "będą odbywać się tak długo, jak sytuacja na Białorusi będzie tego wymagała". - Już umówiliśmy się, ale w pewnym elastycznym kalendarzu, bo sprawy mogą na Białorusi przyśpieszyć - zarówno w pozytywnym kierunku, wszyscy byśmy sobie tego życzyli, jak i negatywnym - powiedział.

pap_20160407_36A (1).jpg
Swiatłana Aleksijewicz: Białorusi w walce o przemiany potrzebna jest pomoc świata
Posłuchaj
00:23 Sawicki BY IAR 04.mp3 Marek Sawicki po spotkaniu ws. Białorusi (IAR)

Zaznaczył, że w obu tych przypadkach do kolejnego spotkania może dojść nawet w ciągu 7-10 dni. Generalnie - zaznaczył Mateusz Morawiecki - spotkania, z udziałem także polityków opozycji, będą odbywać się co dwa, trzy tygodnie.

Posłuchaj
00:25 Premier BY środki IAR 06.mp3 Premier o wsparciu dla instytucji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi (IAR)

Odnosząc się do kwoty 50 mln, premier powiedział, że pieniądze trafią, m.in. do takich instytucji jak Dom Białoruski czy innych zajmujących się tematyką białoruską jak Telewizja Biełsat.

Premier: powstanie kalendarium działań

- Zobowiązałem się do tego, że w ciągu najbliższych kilku dni pokażemy kalendarium działań związanych z zaangażowaniem Polski w pomoc dla Białorusi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:30 Tyszkiewicz BY IAR 02.mp3 Robert Tyszkiewicz po spotkaniu ws. Białorusi (IAR)

Jak dodał szef rządu, zaangażowanie Polski w tę pomoc ma polegać m.in. na wsparciu dla osób represjonowanych, a także dla studentów białoruskich, którzy chcieliby się uczyć w naszym kraju. Ponadto chodzi o przyspieszenie procedur wjazdowych i wizowych.

Zobacz także:

- To już się dzieje zresztą, już kilkudziesięciu obywateli Białorusi przekroczyło na takich zasadach granicę białorusko-polską - dodał. Mateusz Morawiecki przekazał, że kilkadziesiąt "bardzo mocno poszkodowanych przez reżim Łukaszenki" osób znalazło pomoc na terytorium Polski bez wiz.

Posłuchaj
00:25 Biedroń BY IAR 03.mp3 Robert Biedroń po spotkaniu ws. Białorusi (IAR)

Poinformował też, że poprosił ministra zdrowia o dostosowanie bazy szpitalnej do tego, aby przyjmować osoby zza wschodniej granicy. - Już taka potrzeba zaistniała. Jest szereg osób bardzo brutalnie pobitych, męczonych przez milicję Łukaszenki, przez tamtejszy OMON i dla nich wszystkich polskie szpitale są otwarte, zwłaszcza że mamy wolne miejsca w tych szpitalach - dodał.

Polityka UE wobec Białorusi

Zbigniew Kuźmiuk 663.jpg
"To niesłychanie ważna rzecz". Kuźmiuk o zwołaniu Rady Europejskiej ws. Białorusi
Posłuchaj
00:32 Premier BY środki IAR 04.mp3 Premier o wsparciu finansowym działań prospołecznych na Białorusi (IAR)

Premier podkreślił, że podczas rozmów z przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego usłyszał, że "ci przedstawiciele, reprezentanci białoruskiego narodu nie są zadowoleni z tego, jaki jest podział środków przeznaczonych przez Unię Europejską na rzecz Białorusi". - Ten podział przewiduje tylko 3 mln euro na rzecz wsparcia społeczeństwa obywatelskiego i osób represjonowanych. Pozostałe 50 mln euro to wsparcie walki z COVID-19 - zaznaczył.

- Otóż chcę zadeklarować coś, co przecież mówiłem w Sejmie 10 dni temu, że w przypadku Polski całe nasze 50 mln zł - a to są pierwsze środki przeznaczane na pomoc dla białoruskiej opozycji, a w szczególności dla osób represjonowanych - będzie przeznaczone na wzmocnienie niezależnych mediów, organizacji pozarządowych zajmujących się przemianami demokratycznymi, na wsparcie osób pobitych i torturowanych, bo niestety trzeba mówić o tym, że na Białorusi są osoby torturowane - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował również, że w środę odbędzie rozmowę z kanclerz Merkel nt. Białorusi. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. - To są rozmowy, które mają przyciągać uwagę do Białorusi. Bardzo się cieszę, że robimy to w synchronizacji z naszymi przyjaciółmi litewskimi, którzy odgrywają tutaj bardzo pozytywną rolę - dodał.

Posłuchaj
00:24 Premier BY Sankcje IAR 05.mp3 Premier o sankcjach na przedstawicieli władzy Białorusi (IAR)

- Jeśli chodzi o sankcje, rozmawiamy o sankcjach w formacie europejskim i również chcemy, żeby były one poważne, żeby były poważnie traktowane przez Aleksandra Łukaszenkę. Dlatego 20 czy 30 osób, które miałyby otrzymać zakaz wjazdu na teren UE, to jest dla nas zdecydowanie za mało. My będziemy rozmawiali, choćby dzisiaj podczas mojej rozmowy z kanclerz Merkel poruszę kwestię sankcji - oświadczył Mateusz Morawiecki.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: sprawiedliwy sąd przeprowadzi śledztwo w sprawie ludobójstwa na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:46
Sprawiedliwy sąd - po nowych wyborach prezydenckich - będzie musiał przeprowadzić śledztwo w sprawie ludobójstwa, do którego doszło na Białorusi i wydać wyroki - oświadczyła w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu Onet Swiatłana Cichanouska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dobrze, że w sprawie Białorusi politycy chcą rozmawiać ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 09:54
- Siłą porozumienia partii politycznych jest to, że mogą różnymi kanałami popularyzować dyskusję wokół wspólnej europejskiej i transatlantyckiej odpowiedzi na to, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydlińśki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń