Premier: Europa potrzebuje dziś ducha Solidarności

"Współczesna Europa potrzebuje ducha Solidarności" - czytamy w tekście napisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany w jednym z największych litewskich portali internetowych 15min.lt . Artykuł pojawił się w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność"

2020-08-28, 16:20

Premier: Europa potrzebuje dziś ducha Solidarności

Powiązany Artykuł

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

Premier Mateusz Morawiecki przypomina, że 40 lat temu Europę przecinała żelazna kurtyna, a Polska po wojnie znalazła się pod protektoratem komunistycznej władzy. "Polska, która w wyniku II wojny światowej straciła blisko 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili polscy obywatele pochodzenia żydowskiego. To katastrofa, po której nie mieliśmy prawa się podnieść" - zwraca uwagę szef rządu. Mimo to, Polacy nie zrezygnowali z dążeń do realizacji marzeń o samostanowieniu, wolności i niepodległości.

Owocem niegasnącej nadziei oraz przełomem był Sierpień'80. "Był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego" - czytamy.

Mateusz Morawiecki pisze o genezie powstania Solidarności oraz o pamiętnych słowach papieża Jana Pawła II, że "Nie ma wolności bez solidarności". Zaznacza, że duch Solidarności sprzed 40 lat potrzebny jest też współczesnej Europie.

REKLAMA

"Razem musimy wyjść na prostą"


Powiązany Artykuł

mid-20826216.jpg

"Razem znaleźliśmy się na zakręcie i razem musimy wyjść z niego na prostą - jako jedna wspólnota" - podkreśla szef polskiego rządu.

"Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy, dlatego też solidarność jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju" - czytamy w tekście premiera na litewskim portalu.

W jego opinii, relacje pomiędzy państwami europejskimi powinny być wzorowane na relacjach międzyludzkich, gdyż te są kształtowane w myśl zasady solidarności. "To niezawodna gwarancja konstruowania lepszej przyszłości Europy" - zwraca uwagę Mateusz Morawiecki.

W ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu - Polska Solidarność" z historią Solidarności będą mogli zapoznać się czytelnicy między innymi w Szwecji, Francji, Hiszpanii, Algierii i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Artykuły napisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, profesora Wojciecha Roszkowskiego i amerykańskiego historyka profesora Timothy'ego Snydera są też udostępniane na stronie internetowej www.solidarnosc40.p

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej