more_horiz
Wiadomości

Paweł Kukiz tworzy nową partię. Co z koalicją z PSL?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:52
Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K'15 Pawła Kukiza. Teraz pozostaje czekać na stwierdzenie prawomocności tej decyzji.
Paweł Kukiz
Paweł KukizFoto: PAP/Tytus Żmijewski

W Sądzie Okręgowym w Warszawie, partia Kukiza jest już zarejestrowana pod numerem 413 w rejestrze partii politycznych. Teraz - jak poinformowano - postanowienie o wpisie do ewidencji partii politycznych musi się uprawomocnić, co może nastąpić w najbliższych dniach.

Czytaj więcej
Agnieszka Ścigaj 1200.jpg
Agnieszka Ścigaj: Koalicja Polska została zawiązana w oparciu o postulaty proobywatelskie

Paweł Kukiz już w marcu tego roku zapowiadał powołanie partii K'15. Przyznał wówczas, że na pewno w skład jego partii wejdą członkowie jego stowarzyszenia Kukiz'15.

- Jestem przekonany, że wrócą też ci, którzy byli pewni, m.in. poprzez różnego rodzaju propagandę, że myśmy zapisali się do PSL-u, ci którzy obawiali się, że Kukiz'15 stracił tożsamość i wszedł w struktury PSL - powiedział.

Co z koalicją z PSL?

Dodał, że założenie partii będzie pójściem w stronę prawdziwej Koalicji Polskiej i kierunkiem, który wykonał już m.in. włoski Ruch Pięciu Gwiazd, z którym jego ugrupowanie współpracuje, a który łączy w ramach jednego projektu wiele różnych środowisk. - Łączą je postulaty programowe, a nie jednomyślne głosowanie w celu przejęcia KGHM czy podzielenia się węglem z kopalni, tylko umowa na realizację wspólnych postulatów - podkreślił.

Zadeklarował, że Kukiz'15 pozostanie w Koalicji Polskiej, dopóki będzie wspólnie z PSL realizować wspólne postulaty. Dodał, że liczy na to, iż wspólny klub będzie trwał do końca kadencji.

Czytaj więcej
Paweł Kukiz 1200.jpg
Paweł Kukiz: niezałożenie własnej partii było błędem

Obecnie Kukiz'15 współtworzy z PSL w Sejmie klub Koalicja Polska. Zasiada w nim szóstka posłów związanych z ruchem. Oprócz samego lidera także były wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, wiceszef klubu Jarosław Sachajko, posłowie Paweł Szramka, Stanisław Żuk oraz Agnieszka Ścigaj.

jp

Zobacz także

Zobacz także