more_horiz
Wiadomości

CBŚP rozbiło grupę wyłudzającą refundacje za leki. Ogromne straty NFZ

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:03
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej członkowie wyłudzali z NFZ refundacje za leki, m.in. nowotworowe, które potem sprzedawali za granicą. Grupa współpracowała z lekarzem, który wystawił około 5 tysięcy recept.
Funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policjizdj. ilustracyjne
Funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Posłuchaj

00:43 leki.mp3 Służby podejrzewają, że leki z refundacją NFZ były sprzedawane w kraju i zagranicą. O szczegółach Mariusz Pieśniewski (IAR)

narkotyki cbsp 1200.jpg
Amfetamina, marihuana, broń i amunicja. CBŚP zatrzymało ich sprzedaż w nadmorskich kurortach

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie i tamtejszy zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji. Postępowanie dotyczy funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, która działała od czerwca 2015 do lipca 2019 roku.

Czytaj także:

"Przedmiotem działalności grupy było popełnianie m.in. przestępstw związanych z wystawianiem dokumentów poświadczających nieprawdę w postaci recept na leki wysoko refundowane, w tym leki nowotworowe. Recepty objęte kwotą refundacji były wykupione w aptekach na terenie całego kraju, po uprzednim wprowadzeniu w błąd przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia co do zasadności i konieczności powyższych refundacji" - poinformował w czwartek Dział Prasowy PK.

Sprzedawali leki na wtórnym rynku

Recepty wystawiane były na osoby, którym refundacja nie przysługiwała, a leki nigdy do nich nie trafiały. Jak podała PK, kwota refundacji jednego opakowania leku wynosiła ponad 2 tys. zł. Grupa sprzedawała leki na wtórnym rynku oraz m.in. do Niemiec, Austrii, Danii i Norwegii. Straty Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosły blisko 11 milionów złotych.

W sierpniu policjanci z CBŚP zatrzymali w Warszawie i Katowicach cztery osoby podejrzane o udział w tej grupie, w tym jej prawdopodobnego szefa.

1200_CBŚP.jpg
Dwa magazyny broni i laboratorium amfetaminy. CBŚP ukróciło nielegalny proceder

- W trakcie przeszukań funkcjonariusze przejęli kilkaset opakowań różnego rodzaju lekarstw, setki recept oraz dokumentację, nośniki danych i komputery, których zawartość zostanie przeanalizowana. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 470 tysięcy złotych w gotówce - podała Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wśród aresztowanych jest lekarz

Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę w postaci recept, prania pieniędzy ze sprzedaży leków, a także ze sprzedaży środków psychotropowych - kokainy oraz amfetaminy oraz handlu bronią palną i amunicją. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec nich tymczasowe aresztowanie. Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

W śledztwie prowadzonym przez zachodniopomorski wydział PK status podejrzanego ma już 26 osób, z czego połowa przebywa w izolacji. Wśród aresztowanych jest lekarz, który wystawił około 5 tysięcy recept będących podstawą wyłudzeń z NFZ. Dotychczas zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości przekraczającej 3 mln zł. Śledczy zgodnie podkreślają, że sprawa jest rozwojowa i "niewykluczone są dalsze zatrzymania".

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem