X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceprezydent Warszawy: naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:30
- Naprawa systemu przesyłowego ścieków w trzech krokach. Pierwszy: rurociąg na moście pontonowym, do 5 tygodni, drugi: przewierty pod Wisłą, do 3 miesięcy, zaś trzeci: zabezpieczenie obecnej infrastruktury, to kilkanaście miesięcy - powiedział wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
Awaria kolektora ściekowego oczyszczalni ścieków Czajka. Nieczystości zrzucane do Wisły
Awaria kolektora ściekowego oczyszczalni ścieków Czajka. Nieczystości zrzucane do WisłyFoto: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
  • W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, zwołana na wniosek prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego
  • Jedynym punktem porządku obrad była informacja w sprawie awarii przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka"
  • Informację przedstawił wiceprezydent Soszyński, który zapewniał, że w ciągu kilku tygodni wojsko zbuduje most pontonowy, na którym zostaną ułożone rury do tymczasowego przesyłu ścieków z lewego brzegu Wisły
  • - W tym czasie rozpocznie się budowa alternatywnego systemu przesyłu ścieków - powiedział wiceprezydent stolicy na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta
trzask 1200 pap.jpg
Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. "Czajki". Zwołał ją Trzaskowski, ale sam nie przyszedł

Posłuchaj
00:54 czajka - spec - .mp3 Władze Warszawy opracowały plan naprawczy po awarii kolektora ściekowego do oczyszczalni "Czajka". System ma powstać bezpośrednio w dnie rzeki - relacja Agnieszki Drąźkiewicz (IAR)

 

Jak powiedział Robert Soszyński, krok pierwszy likwidacji skutków awarii, czyli budowa mostu pontonowego z doraźnym rurociągiem, jest przewidywany na cztery do pięciu tygodni. - Oczywiście zakładamy, że uda się to zrobić szybciej, ale ponieważ tu jest cała masa niuansów, to cztery do pięciu tygodni jest bezpiecznym założeniem - zaznaczył.

Posłuchaj
00:24 10610309_2.mp3 Sesja Rady m.st. Warszawy dotycząca awarii kolektora ściekowego I (IAR)


- Krok drugi jest już wdrożeniem systemowego rozwiązania, które wprawdzie będzie miało charakter doraźny, ale potem zakładamy, że wykorzystamy je już jako docelowe rozwiązanie o charakterze rezerwowym - poinformował radnych Robert Soszyński.

20901327 (1).jpg
Wiceprezes Wód Polskich: wysłaliśmy pisma do prezydenta Trzaskowskiego, na żadne nie odpowiedział

"To bardzo poważna robota inżynierska"

Wiceprezydent dodał, że w ramach tego drugiego etapu pod dnem Wisły bezpośrednio w gruncie zostaną położone dwa rurociągi i wpięte w system do przesyłu ścieków.

Posłuchaj
00:26 10610309_1.mp3 Sesja Rady m.st. Warszawy dotycząca awarii kolektora ściekowego II (IAR)

- To już jest bardzo poważna robota inżynierska i jej wykonanie zajmie od dwóch do trzech miesięcy na pewno. (...) Tym niemniej jesteśmy przekonani, że uruchomimy co najmniej jeden z tych podziemnych rurociągów do momentu, gdy most pontonowy będzie musiał być rozpięty, czyli gdzieś do przełomu listopada i grudnia - powiedział.

Czytaj także:

W odniesieniu do trzeciego etapu i naprawy obecnej infrastruktury przesyłu ścieków, Soszyński zaznaczył, że "układ ten musiał utracić zaufanie użytkowników, w związku z tym czeka nas kolejny raz głęboka analiza, ale teraz już bez zakończenia tej analizy nie przystąpimy do remontu".

Zaznaczył, że niemal na pewno konieczne będzie "mocne przeprojektowanie systemu i remont głęboki, nieomal nowe odtworzenie systemu". - To musimy obliczać na co najmniej kilkanaście miesięcy - ocenił wiceprezydent stolicy.

czajka 1200 pap (5).jpg
"Śledzimy rozwój wydarzeń". Komisja Helsińska o awarii "Czajki" w Warszawie

Wiceprezydent: nie należy wskazywać Rafała Trzaskowskiego

Jak powiedział, nie są znane przyczyny ostatniej awarii układu przesyłowego, ale nie należy wskazywać jako winnego Rafała Trzaskowskiego. - Ten system, zanim został wybudowany, został poparty wieloma głębokimi analizami wykonywanymi przez międzynarodowe firmy, niestety zawiódł. Trzaskowski nie był u władzy na etapie projektowania tego systemu, więc nie mógł przewidzieć takich zdarzeń. Ten układ powinien zostać zaprojektowany inaczej - podkreślił radny.

Czytaj także: 

Robert Soszyński przypomniał, że była powołana grupa ekspertów do oceny przyczyn poprzedniej, zeszłorocznej awarii. Dodał, że podjęto działania naprawcze, zgodnie z najlepszą wiedzą popartą ekspertyzami. - 27 sierpnia br. dokonano głębokiej kontroli nitki przesyłowej B, która dwa dni później rozszczelniła się jako pierwsza. Wyniki były pozytywne, nic nie wskazywało na to, że układ może znowu zawieść. Po kontroli nitka została wypełniona i nastąpił przesył. Awaria wystąpiła po kilkunastu godzinach od jego rozpoczęcia -  wskazał wiceprezydent.

W związku z tym pytany, czy może zapewnić, że podczas prowadzonej w MPWiK kontroli 27 sierpnia nie nastąpiło uszkodzenie kolektorów. - Oczywiście, że nie mogę powiedzieć, że to jest absolutnie wykluczone - zaznaczył Robert Soszyński. Podkreślił jednak, że kontrolerzy to osoby odpowiedzialne, które wykonywały tam swoją pracę i w sposób szczególny uważają na to, by nie przyłożyć się do uszkodzeń. - Nie chcę teoretyzować, ale wykluczam taką możliwość - dodał.

Czajka awaria EN 1200.jpg
Awaria "Czajki". Prokuratura, biegli i policja sprawdzają miejsce zdarzenia

Różne hipotezy "wykluczane po kolei"

Wiceprezydent odniósł się także do pytania o ewentualny "udział osób trzecich" w awarii. Zaznaczył, że badane są wszelkie warianty, ale nie jest zakładany "sabotaż PiS". - Natomiast spółka ma obowiązek brać pod uwagę wszelkie możliwości. Niestety skutki awarii są dużo potężniejsze niż poprzednio, musimy po kolei wykluczać każdą hipotezę - wyjaśnił.

- W tym sensie mamy obowiązek i przekonanie, że powinniśmy poinformować (...) odpowiednie organa, z prośbą o zbadanie, czy wykluczenie jakichkolwiek założeń, także takich, które potocznie nazywamy sabotażem, choć ja chciałbym unikać tego słowa, ale powiedzmy niepożądany udział osób trzecich – powiedział. Jak dodał zakłada, że służby wykluczą tę możliwość i wątek ten zostanie zamknięty.

Czytaj także: 

Soszyński poinformował również radnych, że w chwili obecnej teren, gdzie doszło do awarii jest zabezpieczony. - Celowo jest teraz utrzymywany w takim stanie, aby ingerencja nawet w dobrej wierze, innych osób nie mogła tam mieć miejsca - powiedział. - Zabezpieczane są również nagrania z wszelkiego rodzaju monitoringu – wskazał. Zbadają to uprawnione do tego organa.

Wiceprezydent: pracę MPWiK oceniam bardzo dobrze

Na pytanie, czy zostaną wyciągnięte w związku z awarią konsekwencje służbowe i personalne, Robert Soszyński odpowiedział, że sprawy personalne w urzędzie m.st. Warszawy, ani w zakresie pracowników urzędu, ani w zakresie zarządów spółek, nie są domeną, która została mu powierzona. - Mogę się podzielić osobistą oceną: mam najgłębsze przekonanie, że jakość pracy zarządu spółki MPWiK – którą oceniam wysoko – pozostaje absolutnie bez wpływu, bez związku z dwiema awariami, które miały miejsce – ocenił.

czajka EN 123 1200 EN_01443681_0008.jpg
Karol Gac o sprawie "Czajki": PO ponosi kluczową odpowiedzialność

Soszyński mówił też, że według jego wiedzy spółka zapłaciła około 2 mln zł kar i opłat po poprzedniej awarii. - Sporne jest 10 mln zł między instytucjami, które nałożyły te opłaty, a spółką, która uważa te opłaty za nieuzasadnione - dodał.

Druga awaria w 12 miesięcy

Sobotnia awaria systemu przesyłu ścieków w oczyszczalni "Czajka" była drugą w ciągu 12 miesięcy. Do poprzedniej doszło niemal dokładnie rok wcześniej. Portal PolskieRadio24.pl nakręcił wówczas z drona zrzut nieczystości do Wisły. 


ks, mbl

Czytaj także

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. "Czajki". Zwołał ją Trzaskowski, ale sam nie przyszedł

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 22:05
W czwartek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy, na której został poruszony problem awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Spotkanie zwołał Rafał Trzaskowski, ale sam się na nim nie pojawił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzaskowski stosuje zasłony dymne". Truskawa o awarii oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:10
- Rafał Trzaskowski nie potrafi stanąć z otwartą przyłbicą i przyznać, że jest problem. Zamiast tego słyszymy opowieści, że sprząta po swoich poprzednikach, albo mamy doniesienia do prokuratury o ataku Talibów z Klewek - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ("Stowarzyszenie Wolnego Słowa"). Gościem był również Hubert Biskupski ("Super Express").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk szykuje się na przypływ nieczystości po awarii "Czajki". Będą badać jakość wody w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:05
Gdańsk wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich zleci pogłębioną ekspertyzę stanu czystości i jakości wody w Wiśle w okolicach ujścia do Zatoki Gdańskiej. Ekspertyzę przygotują specjaliści z Politechniki Gdańskiej - poinformował w czwartek magistrat.
rozwiń zwiń