X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Te problemy kładą się cieniem na Rafale Trzaskowskim". Prof. Jacek Zaleśny o awarii w "Czajce"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:20
- Co do odpowiedzialności politycznej, to nie ma tu żadnych wątpliwości. Platforma Obywatelska zarządza Warszawą od lat kilkunastu. Ten cały cykl inwestycyjny, cykle eksploatacji oczyszczalni "Czajka", leżą w gestii tej formacji i PO bierze za to odpowiedzialność - przekonywał w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny, prawnik i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Jacek Zaleśny
Prof. Jacek ZaleśnyFoto: PR24

Niemal dokładnie rok po ubiegłorocznej awarii kolektora przesyłającego nieczystości do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie doszło do kolejnej awarii. Miejscy wodociągowcy uruchomili awaryjny zrzut ścieków do Wisły, bo rurociąg w tunelu pod dnem rzeki znów się rozszczelnił. Wskutek ponownej awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni do Wisły spływa obecnie ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę - informują Wody Polskie. Związany z awarią zrzut ścieków do rzeki miejskie władze rozpoczęły w sobotę.

"Ten, kto nie ma szczęścia w polityce, ten sukcesów w niej nie osiągnie"

-  "Czajka", to problem znacznych rozmiarów. To już raz się wydarzyło, a teraz sytuacja się powtarza. Wisła jest truta i to w sposób istotny. O tym, kto ponosi za to odpowiedzialność - zadecyduje prokuratura - stwierdził prof. Jacek Zaleśny.

Czytaj także:


- Widać, że problem jest potężny i nie ma tu większego znaczenia, czy "Czajka" to kłopot, który Rafał Trzaskowski odziedziczył po swojej poprzedniczce. Hanna Gronkiewicz-Waltz pełniła ten urząd przez trzy kadencje, czyli 12 lat. Nie ma wątpliwości, że wszelkie kwestie problematyczne leżą na barkach Platformy Obywatelskiej. Ten cały cykl inwestycyjny, cykle eksploatacji oczyszczalni "Czajka", leżą w gestii tej formacji i PO bierze za to odpowiedzialność - dodał.


Posłuchaj
07:26 ZALEŚNY.mp3 03.09.2020 Prof. Jacek Zaleśny: Czajka", to problem znacznych rozmiarów. (Temat Dnia / Gość PR24)

Gość PR24 mówił też o "sabotażu" i "przypadku", jako  tych kategoriach, które pojawiają się przy próbie opisu tego, co stało się w oczyszczalni "Czajka.


PAP Rafał Trzaskowski 1200.jpg
"Miał być prawdopodobnie prezydentem tymczasowym". Poseł PiS o Trzaskowskim

- Nawet jeśli to kwestia przypadku, to jest to przypadek dla Rafała Trzaskowskiego niekomfortowy. Innymi słowy: ten, kto nie ma szczęścia w polityce, ten sukcesów w niej nie osiągnie - podsumował uczony z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

To kolejna awaria warszawskiej oczyszczalni. W sierpniu ubiegłego roku doszło do zatamowania kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu Wisły oczyszczalni "Czajka". Zdecydowano wówczas o zrzucie nieczystości do rzeki. Do Wisły trafiało 3 tys. litrów ścieków na sekundę. Nieczystości były przesyłane do oczyszczalni zastępczym rurociągiem do połowy listopada, gdy uruchomiono naprawiony kolektor. Usunięcie awarii kosztowało 45 milionów złotych.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Jacek Zaleśny (UW)

Data emisji: 03.09.2020

Godzina emisji: 13.09

Polskie Radio 24/tb/IAR

Czytaj także

Maciejewski: awaria "Czajki" świadczy o bylejakości rządów w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 20:23
-  Po zeszłorocznej awarii w oczyszczalni ścieków pojawili się kontrolerzy (...) ale narastająca przez lata patologia jest trudna do usunięcia jednym śledztwem - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, publicysta "Sieci". - Jeśli przez rok nie dokonano inspekcji, to świadczy to o bylejakości - ocenił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byłem przeciwnikiem zbudowania tego kolektora". Paweł Poncyljusz o awarii oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 08:20
- Docierali do mnie eksperci, którzy mówili, że dużym ryzykiem jest prowadzenie takich rur pod dnem Wisły. Sam byłem przeciwnikiem zbudowania tego kolektora - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Poncyljusz, poseł PO. - Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski, w ciągu kilku dni, poradzi sobie z tym problemem, zdiagnozuje co trzeba zrobić i to zostanie wykonane - dodał.
rozwiń zwiń