X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiemy, kiedy ścieki znowu będą trafiały do "Czajki". Rusza budowa zastępczego rurociągu na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 19:00
Zaczynają się prace przy budowie rurociągu, który będzie umieszczony na moście pontonowym. Konstrukcja ma być gotowa za cztery tygodnie. Wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński powiedział, że trwają ostatnie procedury przygotowawcze i dziś ruszają prace.
Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego w celu przesyłu ścieków do oczyszczalni Czajka.
Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy na Wiśle mostu pontonowego w celu przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka".Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Wchodzimy na teren budowy, zaczynają się prace, m.in. utwardzanie gruntu. Dzięki decyzji, za którą bardzo dziękujemy, Wód Polskich, podpisaliśmy porozumienie o bezpłatnym użyczeniu rur, tych samych, które funkcjonowały rok temu. Wkrótce zobaczycie państwo transport tych rur na teren, gdzie będą zestawiane i cała masa innych działań, które można powiedzieć zaczynamy od dzisiaj - mówił wiceprezydent.

Czytaj więcej
ujście wisły 1200 shutterstock.jpg
Fala ścieków z Warszawy dotarła do Bałtyku. Służby monitorują stan wody w Wiśle

Rurociąg na moście pontonowym ma działać do przełomu listopada i grudnia. W tym czasie miasto planuje wybudować jeszcze jeden kolektor - 10 metrów pod dnem Wisły. Robert Soszyński, powiedział, że zanim zostanie rozebrany most pontonowy, rurociągi pod dnem rzeki będą gotowe do przejęcia ścieków.

Posłuchaj
00:29 10611856_1.mp3 Rurociąg na moście pontonowym ma być gotowy za cztery tygodnie (IAR)

Miasto wyłoniło wykonawcę rurociągu na moście pontonowym, koszty jego budowy mają sięgać kilkudziesięciu milionów złotych. Wykonawcy prac pod dnem Wisły jeszcze nie ma, trwają ostatnie rozmowy z firmami. Obie inwestycje mają w sumie kosztować około 100 milionów złotych. Most, na którym będzie ułożony rurociąg, wybuduje, tak jak podczas ubiegłorocznej awarii, Wojsko Polskie.

Awaria i prokuratorskie śledztwo

Do awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka doszło w sobotę. Od tamtej pory do Wisły zrzucono ponad milion 800 tysięcy metrów sześciennych nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy.

We wtorek Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo po kolejnej awarii w stołecznej oczyszczalni ścieków "Czajka". Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni "Czajka", niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach.

Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych.

Czytaj także:

Władze Warszawy utrudniały ministerstwu kontrolę

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ma ona ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu zawinił. Dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Czytaj więcej
Paweł Lisiecki 1200.JPG
"Jeżeli organy samorządu sobie nie radzą, warto, by podały się do dymisji". Poseł PiS o sytuacji w Warszawie

Minister powiedział też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, że instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni "Czajka" jest bezpieczna i może być wykorzystywana do realizacji odprowadzenia ścieków. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały ministerstwu kontrolę instalacji.

To kolejna awaria "Czajki". Pod koniec sierpnia ubiegłego roku doszło do awarii tego samego kolektora. MPWiK również zdecydowało wówczas, by zrzucać nieczystości do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tysiące litrów ścieków na sekundę.

Zobacz także: awaria "Czajki" w 2019 roku. Tak ścieki wpadały do Wisły. Nagranie z drona.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawskie ścieki trafiają do Wisły. Wiceprezes Wód Polskich: można było tego uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 13:17
Wiedząc o tym, że jest niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, zwłaszcza po ubiegłorocznym przykrym doświadczeniu, trzeba było natychmiast przystąpić do budowy rurociągu zastępczego. Gdyby ten rurociąg zastępczy był, to w tym momencie nie byłoby tego problemu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria "Czajki". Warszawski ratusz przedstawił plan działań

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:53
Warszawski ratusz przedstawił plan działań w sprawie awarii oczyszczalni "Czajka". Z zamieszczonej w mediach społecznościowych grafiki wynika, że najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Jego budowa zajmie około 4-5 tygodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wody Polskie bezpłatnie przekażą Warszawie rurociągi do awaryjnego przesyłu ścieków

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:46
Wody Polskie bezpłatnie przekażą władzom Warszawy rurociągi, które w ubiegłym roku służyły do wybudowania awaryjnego przesyłu ścieków. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że podjął tę decyzję ze względu na długie procedury dokumentacji, odsprzedaży rur i innego osprzętu.
rozwiń zwiń