Poprawa bezpieczeństwa na drogach. Niezbędne są inwestycje i nowoczesne systemy
Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją rządu na temat bezpieczeństwa na drogach w kontekście wniosków spływających z komend powiatowych policji i samorządów o przywrócenie lub ustawienie radarów w najbardziej niebezpiecznych miejscach.
2020-09-22, 17:00
Posłuchaj
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Tragiczny wypadek w Łódzkiem. Nie żyje dwóch motocyklistów
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że na bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie należy patrzeć tylko i wyłącznie przez pryzmat fotoradarów i egzekucji prawa o ruchu drogowym. Jak mówił, ważną sprawą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest poprawa jakości dróg.
Wyjaśnił, że chodzi o budowę dróg samorządowych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, chodników, ścieżek rowerowych, czy skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.
Miliardy złotych na inwestycje
Wiceminister dodał, że w latach 2016-2020 na wsparcie drogowych inwestycji samorządowych jego resort przeznaczył 1 miliard 700 milionów złotych, na rozwój gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej przeznaczono 2 miliardy 400 milionów złotych. Przypomniał też, że z działającego od 2019 roku Funduszu Dróg Samorządowych na te cele przeznaczono ponad 9 miliardów złotych.
REKLAMA
Rafał Weber dodał, że kolejnym elementem, wpływającym na bezpieczeństwo jest zmiana przepisów prawa, którą przeprowadzono w ostatnich 5 latach. Podał przykład między innymi nakazu jazdy na suwak w sytuacji pojawiających się zwężeń drogi, czy nakaz utworzenia korytarza życia w sytuacji, kiedy do wypadku docierają pojazdy ratownicze.
Powiązany Artykuł
Rozpoczęła się budowa obwodnicy Podłęża
Wiceminister Weber mówił też o edukacji i promowaniu odpowiednich zachowań kierowców, rowerzystów i pieszych jako ważnym elemencie poprawy bezpieczeństwa.
Zakup urządzeń pomiarowych
Podczas posiedzenia komisji głos zabrał Roman Winiarz z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - CANARD. Jak mówił, jest realizowany projekt zwiększający skuteczność automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym. Powiedział, że będzie kupionych 358 urządzeń mierzących prędkość, w tym 100 dla nowych lokalizacji między innymi na drogach powiatowych.
Przedstawiciele rządu informowali posłów, że wpływy z kar mandatowych zarejestrowanych przez fotoradary nie wpływają do budżetu państwa, a zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, z którego realizowane są inwestycje drogowe. Poinformowali, że w ubiegłym roku wpływy z kar za wykroczenia zarejestrowane przez urządzenia CANARD wyniosły 89 milionów złotych.
REKLAMA
paw/
REKLAMA