Senat przyjął ustawy o ratyfikacji umowy z USA. Szef MON: kolejny krok za nami

2020-09-30, 22:27

Senat przyjął ustawy o ratyfikacji umowy z USA. Szef MON: kolejny krok za nami
- Epidemia zmieniła nasze plany, ale najważniejsze jest to, że potrafiliśmy błyskawicznie przystosować się do zmieniających się okoliczności - powiedział szef MON. Foto: twitter.com/@MON_GOV_PL

Senat poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy dotyczącej zwiększenia liczebności amerykańskich wojsk w Polsce. "Kolejny krok za nami" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

"Kolejny krok za nami. Senat przyjął ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem USA o wzmocnionej współpracy obronnej. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta" - napisał w środę wieczorem na Twitterze minister Błaszczak.

Głosowania w Senacie nie przeoczyła też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Po głosowaniu napisała na Twitterze: "Polski Senat przyjął ustawę o ratyfikacji umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Stanami Zjednoczonymi a Polską. To kolejny kamień milowy we współpracy obronnej między naszymi krajami".

Umowa uzupełnieniem deklaracji

Senat poparł wspomnianą ustawę, po rekomendacji dwóch senackich komisji: spraw zagranicznych i Unii Europejskiej oraz obrony narodowej. W Senacie za poparciem ustawy zagłosowało 91 senatorów. Żaden nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu.

Powiązany Artykuł

amerykańscy żołnierze wojsko usa 1200.jpg
Poznań nową siedzibą stanowiska dowodzenia US Army. Potwierdziła to Georgette Mosbacher

Ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Sejm uchwalił 17 września. Podpisali ją 15 sierpnia w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Umowa jest uzupełnieniem ubiegłorocznych deklaracji prezydentów obu państw, w których zapowiedziano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego, liczącego ok. 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.

Umowa, której dotyczy ratyfikacja, uzupełnia umowę o statusie wojsk NATO SOFA z 1951 r. i bardziej szczegółowo określa status i warunki regulujące pobyt sił zbrojnych USA, w tym członków sił zbrojnych i personelu cywilnego oraz członków rodzin. Aneksy do umowy regulują kwestie infrastruktury i wsparcia logistycznego zapewnianych przez Polskę. Nowa umowa zastąpi umowę o statusie wojska USA na terytorium RP z 2009 r. (SOFA) i międzyrządowe porozumienie o współpracy z lipca 2015 r.

Czytaj także:

jp

Polecane

Wróć do strony głównej