X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rozwiązaniem może być inicjatywa prezydenta". Rzecznik rządu o protestach ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:28
- Rząd jest otwarty na inicjatywę prezydenta - powiedział Piotr Müller, odnosząc się do możliwych działań po protestach dotyczących wyroku TK w sprawie aborcji.
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegłym tygodniu, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku przez TK przez Polskę przetacza się fala protestów.

pap_protest1200.jpg
"Tworzenie zgromadzeń może doprowadzić do lawinowego wzrostu zachorowań". GiS apeluje do protestujących

- Widać zaniepokojenie niektórych grup społecznych, ale z drugiej strony widać też aktywność środowisk politycznych, które dbają o to, żeby te protesty pomimo trwającej epidemii nie gasły - zauważył rzecznik rządu Piotr Müller w Radiu Wnet.

- Pewnego rodzaju rozwiązaniem mogłoby być to, na co wskazuje pan prezydent. Jestem bardzo ciekaw inicjatywy pana prezydenta, bo ona może być jednym z rozwiązań, ale oczywiście pozostaje kwesta poznania szczegółów, to w najbliższym czasie - dodał.


Posłuchaj
00:29 10711219_1.mp3 Premier: spór można zawsze starać się zakończyć w dialogu (IAR)

 

"Spokój społeczny"

Prezydent Andrzej Duda w środę w Polsat News stwierdził, że trzeba wspólnie z ekspertami przygotować rozwiązanie, które będzie chroniło dzieci - na przykład z zespołem Downa - ale też "nie będzie narażało kobiet na cierpienie, które przyniesie spokój społeczny". Zadeklarował, że jest gotów zaangażować się w przygotowanie takiego rozwiązania.

Müller zastrzegł, że nie zna szczegółów propozycji prezydenta. Jak dodał, Andrzej Duda wskazał jedynie kierunki "korekt i wyzwań", które wiążą się z wyrokiem TK. Zdaniem rzecznika rządu dyskusji wymaga m.in. kwestia wad rozwojowych "dzieci w łonie matki".

Pytany, czy TK nie powinien poczekać z wyrokiem do czasu ustąpienia pandemii, odparł, że trudno oczekiwać od Trybunału, żeby "ze względu na trwającą pandemię zawieszał orzeczenia w konkretnych sprawach".

Rzecznik rządu ocenił, że emocje wśród różnych grup społecznych są zrozumiałe, natomiast - jak dodał - miejscem dialogu nie powinna być ulica, a parlament i zespoły ekspertów.

"Rząd jest otwarty na inicjatywę prezydenta w sprawie aborcji"

Müller ponownie zadeklarował, że rząd jest otwarty na inicjatywę prezydenta w sprawie aborcji. Zastrzegł jednak, że żadna decyzja w tej sprawie w rządzie i parlamencie nie zapadła.

- Natomiast wszyscy widzimy, że są pewne obszary, które powinny być na nowo przedmiotem pewnej dyskusji, bo oczywiście tutaj mówimy o bardzo trudnych sytuacjach i o bardzo trudnych również pod kątem etycznym i moralnym. Dlatego to powinno odbywać się w gronie bioetyków, etyków, lekarzy - zaznaczył rzecznik rządu.

Müller stwierdził, że protestują zarówno zwolennicy obowiązujących dotychczas przepisów aborcyjnych, jak i zwolennicy liberalizacji prawa wyborczego.

Według niego z częścią protestujących "ciężko będzie się porozumieć". Zapowiedział, że PiS nigdy nie zgodzi się na "aborcję na życzenie".

Rzecznik rządu pytany o naruszanie zakazu zgromadzeń przez protestujących odparł, że osoby, które naruszają przepisy i dopuszczają się aktów wandalizmu, będą objęte postępowaniami przez organy ścigania.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rozszerzamy skalę zadań". Szef MON o udziale wojska w walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:23
- W przeciwdziałanie pandemii koronawirusa zostanie zaangażowanych co najmniej 20 tys. żołnierzy, rozszerzy się także zakres zadań wypełnianych przez wojsko - zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Macie krew na rękach. Za kilka dni sami zobaczycie ile". Mocne słowa wiceszefa MSWiA do opozycji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:45
"Pamiętacie jak #TotalnaOpozycja przy 300 zakażeniach torpedowała wybory w maju? Mówili: "zabójcze koperty". Dziś jest 20000 zakażeń, a oni namawiają do protestów i organizują taneczne party na ulicach. Opozycjo. Masz krew na rękach. Za kilka dni sama zobaczysz ile" - czytamy we wpisie wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika opublikowanym na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister edukacji: opozycja wykorzystuje wyrok TK, by podgrzewać do protestów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:12
- Opozycja wykorzystuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - kłamiąc w mediach na jego temat - do podgrzewania do protestów. Te kłamstwa powodują, że ludzie wychodzą na ulice. To w kontekście epidemii jest niebezpieczne. Komuś może zabraknąć miejsca w szpitalu, lekarza czy respiratora - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki. 
rozwiń zwiń