more_horiz
Wiadomości

Muzyka, Obraz, Słowo. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:05
Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski" należący do "najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci" - uzasadniła kapituła.
Nagrody Mediów Publicznych 2020
Nagrody Mediów Publicznych 2020 Foto: mat. promocyjne

W kategorii Muzyka nagrodę przyznało Polskie Radio. Otrzymał ją światowej sławy tenor Piotr Beczała. Wśród nominowanych byli także: Łukasz Borowicz - dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej; Stan Borys - piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta; Zbigniew Namysłowski - saksofonista jazzowy i Grzegorz Markowski - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect.

"Repertuar Piotra Beczały jest wszechstronny"

- Wspaniale wpisuje się w świetne tradycje polskiej szkoły operowej - powiedział o artyście skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz. Jak wskazał w laudacji, Piotr Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością".

- Jego repertuar jest wszechstronny - oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni - podkreślił skrzypek.

Posłuchaj
00:24 10744532_1.mp3 Piotr Beczała dziękuje za wyróżnienie (IAR)

ZOBACZ TAKŻE
polskie radio piotr beczała 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. "Jestem zaszczycony"

Źródło: Polskie Radio

Piotr Beczała na nagraniu dziękuje za wręczenie nagrody Piotr Beczała na nagraniu dziękuje za wręczenie nagrody (Fot. PAP/Albert Zawada)

Nagroda dla Słowa

Profesor Andrzej Nowak został laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Historyk otrzymał wyróżnienie za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na "fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość".

Laudację na cześć laureata wygłosił przewodniczący Kapituły w kategorii Słowo krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Przypomniał, że Andrzej Nowak jest autorem około pięćdziesięciu znakomitych książek, od wydanych ponad ćwierć wieku temu "Między carem a rewolucją", przez "Polskę i trzy Rosję" po "Klęskę Imperium Zła. Rok 1920", ale przede wszystkim jednego z najważniejszych dzieł, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989 - "Dziejów Polski". Krzysztof Masłoń podkreślił, że to monumentalna synteza historii ojczystej, której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach.

Wręczenie nagrody prof. Andrzejowi Nowakowi Wręczenie nagrody prof. Andrzejowi Nowakowi
Posłuchaj
00:28 10744497_1.mp3 Andrzej Nowak: ogromnie cieszę się, że w mediach publicznych jest miejsce na słowo (IAR)

"Cieszę się, że w mediach publicznych jest miejsce na słowo"

Andrzej Nowak nie krył dumy z nagrody właśnie w kategorii Słowo. - Chciałbym podziękować za to, że jest nagroda dla słowa - podkreślił. Dodał, że od pięciu lat współpracuje z Polskim Radiem, a jego audycje poświęcone historii "spotykają się z zainteresowaniem". - A więc nie jest tak, że nikt nie chce słuchać, że nikt nie chce wejść w rozmowę - dodał.

Nagrodę w kategorii Słowo przyznała Polska Agencja Prasowa. Wśród nominowanych znaleźli się: teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki; pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała; pisarz i tłumacz Antoni Libera; Andrzej Mularczyk, reporter, pisarz i scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia.

Wyróżnienie za Obraz

W kategorii Obraz nagrodę funduje Telewizja Polska. Jej laureatem został reżyser i scenarzysta Mirosław Bork. Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała również: ilustratora i autora plakatów Wojciecha Korkucia; operatora i reżysera Jarosława Szmidta; dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego i reżysera filmowego i teatralnego Piotra Trzaskalskiego.

Kapituła doceniła Mirosława Borka przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" o wojnie polsko-bolszewickiej, który "jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów". - Obraz przemawia najmocniej do naszych zmysłów. Wiedzą o tym artyści, wiedzą propagandyści wszelkich czasów. Wiedział o tym Lenin, który doceniał film jako najważniejszą ze sztuk. (...) Obrazem można omamić, można manipulować, ale można też dać świadectwo prawdzie - podkreślił dziennikarz TVP Przemysław Babiarz w laudacji.

- Jeśli szukać zbieżności z twórczością Herberta George'a Wellsa, to można powiedzieć, że "Wojna światów" stała się dla nas "Wehikułem czasu". Pozwoliła ujrzeć zarówno wybitne postaci historyczne, jak i zwykłych ludzi. Zrozumieć, wzruszyć się - mówił Przemysław Babiarz. Jego zdaniem, laureat, "stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, film, który pozwala Polakom poczuć dumę z przodków broniących odzyskanej niepodległości".

Posłuchaj
00:29 Przemysław Babiarz.mp3 Przemysław Babiarz o "Wojnie Światów" Mirosława Borka (IAR)

 

Mirosław Bork: film to praca zespołowa

Laureat nagrody podziękował kapitule poprzez Skype'a. Przypomniał, że filmem historycznym "zainteresował się kilkadziesiąt lat temu".

Zwrócił uwagę, że "film to jest praca zespołowa". Przypomniał, że "Wojnę światów", która niedawno miała swoją premierę, obejrzało "kilka milionów" widzów.

Mirosław Bork (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Fot. PAP/Albert Zawada) Mirosław Bork (na ekranie) podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych (Fot. PAP/Albert Zawada)


Mirosław Bork jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, twórcą m.in. docenionej w 1989 r. w San Sebastian Srebrną Muszlą komedii "Konsul", a także filmów obyczajowych "Cudze szczęście" (1997 r.) i "Dwie miłości" (2002 r.), które były nominowane do Złotych Lwów. Publiczność kojarzy go także jako dokumentalistę, współscenarzystę "Niepodległości" w reż. Krzysztofa Talczewskiego i współreżysera "Wojny światów".

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Prezes Telewizji Polskiej wręczył też nagrodę specjalną dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosławowi Olechowskiemu.

Nagroda Mediów Publicznych 2019 logo.jpg
Nagroda Mediów Publicznych 2019

Laureaci z roku 2019

W 2019 roku Nagrody Mediów Publicznych otrzymali: w kategorii Słowo - Jarosław Marek Rymkiewicz; Muzyka - Jan Ptaszyn Wróblewski; Obraz - Wawrzyniec Kostrzewski. Podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim ogłoszono ponadto laureatów Nagród Specjalnych – odebrali je Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Posłuchaj
00:26 Krzysztof Czabański to nasz obowiązek, by twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni (IAR).mp3 Krzysztof Czabański to nasz obowiązek, by twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni (IAR)

 

Organizatorami i fundatorami Nagród Mediów Publicznych w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Zobacz także

Zobacz także