Marlena Maląg uspokaja: w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na wszystkie programy prospołeczne

- Wszystkie programy prospołeczne są i będą realizowane, w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

2020-11-17, 20:56

Marlena Maląg uspokaja: w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na wszystkie programy prospołeczne

- Nasze programy społeczne, zarówno te dedykowane rodzinom z małymi dziećmi, jak i te dla seniorów są i będą realizowane - powiedziała we wtorek w Telewizji Republika minister Maląg.

"Ponad 127 mld zł"

Powiązany Artykuł

1200_Maląg_PAP.jpg
"Rządowe programy społeczne są i będą realizowane". Minister rodziny zapewnia

- Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ani program "500 plus", ani "Dobry start" na rozpoczęcie roku szkolnego, ani trzynasta emerytura czy waloryzacja nie miały opóźnień. Są na bieżąco realizowane. Również w budżecie na 2021 r. środki na programy społeczne są zabezpieczone - dodała.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podała, że od początku funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" do polskich rodzin trafiło ponad 127 mld zł. - Miesiąc w miesiąc 6,5 mln dzieci to świadczenie pobiera - powiedziała.

Czytaj także:

Minister przypomniała, że listopad jest ostatnim miesiącem, kiedy można wnioskować o tegoroczne 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Nabór wniosków ruszył 1 lipca, trwa do 30 listopada. - Zachęcam rodziców, którzy wniosków jeszcze nie złożyli, by skorzystali z programu - powiedziała Maląg.

REKLAMA

Troska o najsłabszych""

Minister akcentowała, że resort podejmuje działania mające ułatwiać rodzicom powrót do pracy. Podała m.in., że dzięki programowi "Maluch plus" od 2015 r. liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech zwiększyła się o 100 tys.

Powiązany Artykuł

senior telefon shutterstock_585622256 1200.jpg
Specjalna infolinia dla seniorów. Minister rodziny: skorzystało już 7 tys. osób

Maląg podkreślała też, że resort podejmuje różnorodne działania w trosce o osoby najsłabsze. Przekazała, że w czasie pandemii zostały zwiększone środki w ramach programu "Pokonać bezdomność", który zapewnia pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Podała, że dane spisowe z 2018 r. pokazywały, że w Polsce jest ponad 30 tys. osób bezdomnych.

Minister mówiła też o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia. To infolinia - pod numerem (22) 505-11-11 - na którą mogą zadzwonić potrzebujący pomocy seniorzy. Mechanizm tej formy wsparcia działa tak, że konsultant przekazuje informację do danego, najbliższego osobie zgłaszającej się ośrodka pomocy społecznej, a następnie z pomocą rusza wolontariusz.

Czytaj także:

- Na chwilę obecną ponad zgłosiło się 12 tys. seniorów i ok. 10 tys. wolontariuszy - podała Maląg. - Korpus rozrósł się też o cyfrowych wolontariuszy, których do wczoraj zgłosiło się 210. (…) Seniorzy będą otrzymywali od nich wsparcie w poruszaniu się w cyberprzestrzeni - dodała.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej