"Jestem dumna z tego, co robię". Żołnierze WOT rzuceni w kolejny obszar walki z pandemią

2020-11-20, 15:00

"Jestem dumna z tego, co robię". Żołnierze WOT rzuceni w kolejny obszar walki z pandemią
Kurs opieki nad pacjentem leżącym. Foto: Paweł Kurek

- Każdy z nas ma w sobie potrzebę niesienia pomocy, a Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają nam dotarcie do osób najbardziej potrzebujących. Jestem dumna z tego, co robię - mówi w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24 Małgorzata Nowicka, która wzięła udział w kursie wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym. Trzydniowe szkolenie zorganizowane w CSWOT w Toruniu ma służyć przygotowaniu żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w stosunku do osób starszych, pensjonariuszy zakładów opieki lekarskiej i domów pomocy społecznej. 

Powiązany Artykuł

poligon 1200 (1).jpg

Żołnierze, w ramach wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią, wielokrotnie do tej pory realizowali zadania, które wymagały umiejętności opieki i obchodzenia się z leżącymi pacjentami. Do tej pory do tych zadań był wykorzystywany personel WOT, który posiadał wymagane doświadczenie. Coraz większy zakres wsparcia, jakiego udzielają terytorialsi w ramach operacji "Trwała Odporność", spowodował konieczność zwiększenia liczby osób posiadających takie kompetencje, stąd inicjatywa Centrum Szkolenia WOT w Toruniu uruchomienia specjalistycznego kursu.

- Wiedzieliśmy, że będziemy działać na wielu polach. To jest wynik sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. A my zrobimy wszytko, żeby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem - mówi komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński. Szkolenia obejmują kurs Combat Lifesaver, podczas którego żołnierze zdobywali umiejętności do wykonywania czynności w zakresie ratownictwa taktycznego czy szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pomocy Medycznej. WOT przygotowuje też m.in. żołnierzy do pobierania wymazów.

Zobacz materiał o kursie CSWOT:

Zajęcia z fantomem

Kapral Czesława Popławska, która jest ratownikiem medycznym i pielęgniarką, tłumaczy, że odbywające się szkolenie ma przygotować żołnierzy do pracy w Domach Pomocy Społecznej, czy powstających w całym kraju szpitalach tymczasowych. Popławska zaznacza jednocześnie, że terytorialsi mają być wsparciem dla personelu medycznego, którego w dobie walki z pandemią w Polsce brakuje. - Kurs jest trzydniowy. Jeden dzień trwała teoria, dwa kolejne dni obejmują zajęcia praktyczne - podkreśla.

Podczas zajęć teoretycznych kursanci mieli między innymi zajęcia z psychologiem, który tłumaczył, jak obchodzić się z osobami starszymi. W kolejne dni odbywały się zajęcia praktyczne z użyciem fantomu, na którym żołnierze ćwiczyli opiekę nad chorym. 

Reporter portalu PolskieRadio24.pl zapytał żołnierzy biorących udział w kursie o powody ich zaangażowania w pomoc innym ludziom. Sprawdziliśmy też, jak dawali sobie radę z fantomem, którym opiekowali się podczas zajęć praktycznych. 

****

Do tej pory żołnierze WOT już wielokrotnie wykonywali zadania związane z opieką nad leżącym pacjentem, najczęściej pracując w Domach Pomocy Społecznej i placówkach opiekuńczych. Jednym z ostatnich przykładów takich działań jest dom seniora w Jaworznie, gdzie grupa żołnierzy WOT wspólnie z wolontariuszami i lekarzem GOPR wzięła na siebie ciężar zabezpieczenia funkcjonowania placówki po tym, jak koronawirusem zakaziło się kilkudziesięciu pensjonariuszy oraz prawie wszyscy pracownicy. Żołnierze WOT mają też do czynienia z pacjentem leżącym, wykonując swoje obowiązki w blisko 500 szpitalach na terenie kraju.

Zapraszamy do obejrzenia materiału.

Przygotował Paweł Kurek

Polecane

Wróć do strony głównej