Uliczne protesty Strajku Kobiet. Miażdżąca opinia sanepidu

"Każde zgromadzenie stanowi duże ryzyko rozprzestrzeniania i transmisji wirusa SARS-CoV-2, co w konsekwencji może spowodować znaczny wzrost liczby osób chorych na COVID-19 oraz pacjentów wymagających zastosowania respiratorów" - podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w opinii nt. Strajków Kobiet w kontekście sytuacji epidemiologicznej. Z prośbą o wydanie opinii wystąpił portal tvp.info. 

2020-11-20, 21:42

Uliczne protesty Strajku Kobiet. Miażdżąca opinia sanepidu
Uczestnicy Strajku Kobiet w Warszawie. Foto: shutterstock/Toranote

Protesty w Warszawie - a także w innych miastach Polski - trwają, z różną intensywnością, od 22 października. Są sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. W jednym z pierwszych takich wydarzeń, zatytułowanym "Na Warszawę", według szacunków stołecznego ratusza udział wzięło ok. 100 tys. osób. Z czasem liczba uczestników protestów znacząco spadła.

Ryzyko transmisji wirusa

W dokumencie przesłanym do redakcji tvp.info przypomniano, że "aktualnie dopuszczone są zgromadzenia w liczbie uczestników do 5 osób", co wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r.

Powiązany Artykuł

sejm osk mid-20b18443 1200.jpg
12 osób z zarzutami po środowych zgromadzeniach w Warszawie

WSSE wylicza też, że każde zgromadzenie czy zbiorowisko to ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 z osoby na osobę", ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 w różne rejony kraju w przypadku przyjazdu uczestników zgromadzenia z różnych rejonów Polski", a także ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 do domu uczestników zgromadzenia, a w sytuacji kontaktu z osobami starszymi oraz o obniżonej odporności nawet ich śmierci".

Czytaj także:

Ograniczenie kontaktów

"Każde zgromadzenie stanowi duże ryzyko rozprzestrzeniania i transmisji wirusa SARS-CoV-2, co w konsekwencji może spowodować znaczny wzrost liczby osób chorych na COVID-19 oraz pacjentów wymagających zastosowania respiratorów" – tvp.info cytuje odpowiedź WSSE.

Powiązany Artykuł

warszawa strajk kobiet pap 1200.jpg
Organizatorzy protestów odpowiedzialni za skalę pandemii? Zobacz nowy sondaż

Sanepid zwraca też uwagę, że ograniczenie kontaktów to jedyna skuteczna metoda walki z koronawirusem.

Opinia ws. Marszu Niepodległości

Serwis przypomina, że o podobną opinię wystąpił prezydent Rafał Trzaskowski w sprawie Marszu Niepodległości. Wtedy sanepid również wypowiedział się krytycznie o organizacji wydarzenia, argumentując, że marsz "narusza aktualny stan prawny oraz stanowi duże ryzyko transmisji koronawirusa".

"Portal tvp.info poprosił stołeczny ratusz o przedstawienie stanowiska Rafała Trzaskowskiego ws. dużych zgromadzeń. Zapytaliśmy, czy w związku z jednoznaczną opinią sanepidu dotyczącą zarówno Marszu Niepodległości, jak i protestów Strajku Kobiet, wszystkie duże zgromadzenia powyżej 5 osób, w tym także te spontaniczne, mogą się obecnie odbywać, czy nie" - czytamy w serwisie. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Sejm protest PAP-1200.jpg
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Lewica nie umiała zagospodarować protestów społecznych

Tylko rejestrowane

Rzecznik ratusza odpowiedział, że "zgodnie z przepisami przedstawiciel Urzędu m.st. Warszawy może rozwiązać tylko te zgromadzenia, które są rejestrowane". Nie ma natomiast takich uprawnień w stosunku do zgromadzeń spontanicznych - te rozwiązać może funkcjonariusz Policji.

"Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi, jakie stanowisko zajmuje Rafał Trzaskowski ws. zgromadzeń powyżej 5 osób" - podkreśla tvp.info.

Made with Flourish

tvp.info/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej