Uliczne protesty Strajku Kobiet. Miażdżąca opinia sanepidu
"Każde zgromadzenie stanowi duże ryzyko rozprzestrzeniania i transmisji wirusa SARS-CoV-2, co w konsekwencji może spowodować znaczny wzrost liczby osób chorych na COVID-19 oraz pacjentów wymagających zastosowania respiratorów" - podkreśla Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w opinii nt. Strajków Kobiet w kontekście sytuacji epidemiologicznej. Z prośbą o wydanie opinii wystąpił portal tvp.info.
2020-11-20, 21:42
Protesty w Warszawie - a także w innych miastach Polski - trwają, z różną intensywnością, od 22 października. Są sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. W jednym z pierwszych takich wydarzeń, zatytułowanym "Na Warszawę", według szacunków stołecznego ratusza udział wzięło ok. 100 tys. osób. Z czasem liczba uczestników protestów znacząco spadła.
Ryzyko transmisji wirusa
W dokumencie przesłanym do redakcji tvp.info przypomniano, że "aktualnie dopuszczone są zgromadzenia w liczbie uczestników do 5 osób", co wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r.
Powiązany Artykuł
12 osób z zarzutami po środowych zgromadzeniach w Warszawie
WSSE wylicza też, że każde zgromadzenie czy zbiorowisko to ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 z osoby na osobę", ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 w różne rejony kraju w przypadku przyjazdu uczestników zgromadzenia z różnych rejonów Polski", a także ryzyko "transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 do domu uczestników zgromadzenia, a w sytuacji kontaktu z osobami starszymi oraz o obniżonej odporności nawet ich śmierci".
- "Demonstracje, które popieraliście, kosztowały życie wielu osób. Macie krew na rękach". Prezes PiS do opozycji
- Jaka przyszłość dla Strajku Kobiet? Sobolewski: niedługo los, jaki spotkał Ruch Palikota, spotka też ruch pani Lempart
Ograniczenie kontaktów
"Każde zgromadzenie stanowi duże ryzyko rozprzestrzeniania i transmisji wirusa SARS-CoV-2, co w konsekwencji może spowodować znaczny wzrost liczby osób chorych na COVID-19 oraz pacjentów wymagających zastosowania respiratorów" – tvp.info cytuje odpowiedź WSSE.
Powiązany Artykuł
Organizatorzy protestów odpowiedzialni za skalę pandemii? Zobacz nowy sondaż
Sanepid zwraca też uwagę, że ograniczenie kontaktów to jedyna skuteczna metoda walki z koronawirusem.
Opinia ws. Marszu Niepodległości
Serwis przypomina, że o podobną opinię wystąpił prezydent Rafał Trzaskowski w sprawie Marszu Niepodległości. Wtedy sanepid również wypowiedział się krytycznie o organizacji wydarzenia, argumentując, że marsz "narusza aktualny stan prawny oraz stanowi duże ryzyko transmisji koronawirusa".
"Portal tvp.info poprosił stołeczny ratusz o przedstawienie stanowiska Rafała Trzaskowskiego ws. dużych zgromadzeń. Zapytaliśmy, czy w związku z jednoznaczną opinią sanepidu dotyczącą zarówno Marszu Niepodległości, jak i protestów Strajku Kobiet, wszystkie duże zgromadzenia powyżej 5 osób, w tym także te spontaniczne, mogą się obecnie odbywać, czy nie" - czytamy w serwisie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Lewica nie umiała zagospodarować protestów społecznych
Tylko rejestrowane
Rzecznik ratusza odpowiedział, że "zgodnie z przepisami przedstawiciel Urzędu m.st. Warszawy może rozwiązać tylko te zgromadzenia, które są rejestrowane". Nie ma natomiast takich uprawnień w stosunku do zgromadzeń spontanicznych - te rozwiązać może funkcjonariusz Policji.
"Nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi, jakie stanowisko zajmuje Rafał Trzaskowski ws. zgromadzeń powyżej 5 osób" - podkreśla tvp.info.
tvp.info/fc
REKLAMA
REKLAMA