"Jesteśmy blisko siebie w tej wspólnocie form dokumentalnych". Festiwal NURT dobiegł końca

Ponad 3300 wyświetleń w internecie, 41 filmów i 9 pokazów konkursowych. Dobiegł końca 26. Ogólnopolski Festiwal Form Dokumentalnych NURT.

2020-11-27, 20:07

"Jesteśmy blisko siebie w tej wspólnocie form dokumentalnych". Festiwal NURT dobiegł końca
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Festiwal Form Dokumentalnych NURT/Facebook

W tym roku, wyjątkowo, z powodu pandemii, filmy w ramach festiwalu można było oglądać nie na ekranach w Kielcach, ale przez internet, w domowym zaciszu, niezależnie od szerokości geograficznej.

"Nie ukrywam, że mieliśmy spore obawy, co do takiej formuły Festiwalu, bo NURT zawsze bazował na bezpośrednim kontakcie z widzem, na dyskusji i wspólnym przeżywaniu emocji na sali kinowej" - napisał, podsumowując festiwal, jego koordynator, Robert Wieczorek.

Powiązany Artykuł

nurt 1200.jpg
"Filmy pokazują, że dajemy radę". Rusza Festiwal Form Dokumentalnych NURT

Zaznaczył, że "Festiwal NURT 2020 - choć był Festiwalem dystansu i oddalenia - to paradoksalnie pokazał nam, jak jesteśmy blisko siebie w tej wspólnocie form dokumentalnych, jaką daje nam NURT".

"Dom Literatów czyli kartoteka zebrana"

Główną Nagrodę Komisji Artystycznej otrzymał film "Dom Literatów czyli kartoteka zebrana" w reżyserii Marka Gajczaka. To opowieść o mieszkańcach krakowskiej kamienicy przy ulicy Krupniczej 22. To wyjątkowe miejsce wiele lat po wojnie zamieszkiwali najbardziej znani twórcy polskiej literatury. Dość powiedzieć, że mieszkali tam m.in. Tadeusz Peiper, Sławomir Mrożek, Halina Poświatowska, Maciej Słomczyński i Wisława Szymborska.

REKLAMA

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i wspaniała nagroda - mówił po ogłoszeniu wyników reżyser filmu, Marek Gajczak. Nie krył zaskoczenia i wzruszenia wynikającego z nagrody. Podziękował także bohaterom filmu, Janowi Polewce i Jerzemu Kisielewskiemu.

"Neurochirurg"

Film pt. "Neurochirurg" w reżyserii Magdaleny Zagały otrzymał z kolei Nagrodę Prezydenta Miasta Kielce. To opowieść o profesorze Mirosławie Ząbku ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Reżyserka podziękowała przede wszystkim bohaterom filmu, "za to, że w chorobie, w cierpieniu, w takim lęku, jak to wszystko się ułoży, co ze mną będzie, jak to się potoczy, w tych szalenie trudnych momentach wpuścili nas do swojego życia, pozwolili nam filmować". Wspomniała także o "ogromnym zaufaniu" ze strony bohaterów.

- Ten film pokazuje, jak wspaniałych mamy lekarzy i jakie cuda w medycynie robią i jakie to jest ważne dla pacjentów - podkreśliła Zagała.

REKLAMA

"W czeluściach Gusen"

Nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT Krzysztofa Miklaszewskiego otrzymali Joanna Zając, Mirosław Krzyszkowski i Marek Zając za film "W czeluściach Gusen", stanowiący opowieść o jednym z austriackich obozów koncentracyjnych.

- Naprawdę bardzo chcemy, aby pamięć o Gusen została przywrócona, o tym strasznym miejscu tak ważnym dla historii Polski, jak i Europy, a niestety wciąż w historii zapomnianym - mówił Marek Zając. - To jest część pakietu edukacyjnego (...) to nie jest tylko film - dodał.

"Piach"

Nagroda Dyrektor Naczelnej Kieleckiego Centrum Kultury Augustyny Nowackiej trafiła w ręce twórców filmu pt. "Piach". Obraz opowiada o wykształconych pracownikach budowlanych, których marzenia i aspiracje przysypał tytułowy piach. Z jednej strony blokada dla wcześniejszych pragnień, z drugiej gwarancja codziennego przetrwania. Duet reżyserski, Bartosz Tryzna i Monika Stpiczyńska, podkreślili w podziękowaniach, że zależało im na spotkaniu się z publicznością i "zobaczeniu, jak film jest odbierany".

REKLAMA

Wyróżnienia Komisji Artystycznej otrzymały cztery filmy. Jedno z nich trafiło do Daniela Zagórskiego za film pt. "Amelia & Saturnin", opowiadający o miłości w cieniu dwóch totalitarnych systemów. Kolejne  do Wojciecha Bojanowskiego, reżysera filmu pt. "Niech toną". Stanowi on relację z akcji ratowniczych uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Czytaj także:

"Julek" w reżyserii Bartosza Toboły również został laureatem wyróżnienia. Bohaterem filmu jest dotknięty genetycznymi zmianami młody mężczyzna, który kontakt ze światem zawdzięcza swojej pełnej poświęcenia matce. Na wyróżnienie zasłużył również film w reżyserii Alicja Grzechowiak pt. "Opowiem o moim życiu". O swoim życiu "opowiedziała" w nim niepełnosprawna dziewczynka.

REKLAMA

Izabela Tomaszewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej