more_horiz
Wiadomości

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Para prezydencka zachęca do udziału

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 20:45
- Niech nasze domy rozjaśni światło świec Caritasu. Podzielmy się swoim rodzinnym ciepłem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy - apeluje para prezydencka, zachęcając do włączenia się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. - Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych - powiedział Andrzej Duda.
Para prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda
Para prezydencka Agata Kornhauser-Duda i Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / prezydent.pl

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia para prezydencka za pośrednictwem mediów społecznościowych Kancelarii Prezydenta zachęca do włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą apelują do Polaków o solidarność.

1200_Caritas_TT.png
Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, czyli świece Caritas w służbie ubogim i potrzebującym

- Niech nasze domy rozjaśni światło świec Caritasu. Podzielmy się swoim rodzinnym ciepłem z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy - powiedziała pierwsza dama. Wyjaśniła, że "zebrane środki pozwolą sfinansować tysiącom dzieci obiady, zajęcia rehabilitacyjne i inne ważne potrzeby". - Wielu najmłodszych dzięki naszej pomocy i ofiarności będzie mogło rozwinąć swoje talenty i zainteresowania - dodała.


Nawiązując do obecnej sytuacji związanej z pandemią, prezydent RP podkreślił znaczenie wzajemnej odpowiedzialności.

- Bądźmy solidarni zawsze, ale zwłaszcza w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich roku - zwrócił uwagę Andrzej Duda.

Podkreślił, że w takich chwilach potrzeba życzliwości i wzajemnego wsparcia. - W te najbardziej rodzinne święta w roku dodawajmy sobie otuchy i nadziei - dobrym słowem i wspólną radością, ale też konkretnym czynem - powiedział prezydent RP.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Podziękował także wszystkim, którzy od lat uczestniczą w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom, zwracając uwagę, że od lat ma ono charakter ekumeniczny. - Dziękuję wszystkim, którzy tworzą to wspaniałe, ogromne i ważne dzieło - katolikom, protestantom, prawosławnym - wszystkim ludziom dobrej woli. Ekumeniczny wysiłek na rzecz bliźnich to świadectwo łączących nas wartości i wspólnoty wszystkich Polaków - podkreślił Andrzej Duda.

- Życzę państwu, życzę nam wszystkim, byśmy razem solidarnie pokonali obecne trudności. Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych - podsumował prezydent.

W ramach tegorocznej 27. edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska przygotował ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Pieniądze zebrane z ich dystrybucji będą przeznaczone na pomoc dla dzieci w Polsce i w dotkniętych konfliktami zbrojnymi krajach Bliskiego Wschodu.


Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała, że rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec, a pozyskane pieniądze przeznaczy na pomoc dzieciom będącym w potrzebie i zagrożonym wykluczeniem. Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos rozprowadzi w tym roku ok. 11 tys. świec. Podobnie jak w ubiegłym roku akcja przebiega pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię".

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to inicjatywa Caritasu Polska. Zrodziła się w 1994 r. W 2000 r. przyłączyły się do niej Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) i Eleos Kościoła Prawosławnego. W 2009 r. dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. 

kb

Zobacz także

Zobacz także