"W obronie dziecka. Z pomocą matce". Konferencja o systemie wsparcia dla rodzin spodziewających się chorego dziecka
O konieczności zbudowania systemu pomocy matkom i rodzinom oczekującym na narodziny chorego dziecka rozmawiano podczas konferencji "W obronie dziecka. Z pomocą matce".
2020-12-02, 15:38
Eksperci podkreślili potrzebę ustawy określającej postępowania personelu medycznego, zbudowania sieci hospicjów perinatalnych, szkolenia medyków, w celu zapewnienia kompleksowej pomocy choremu dziecku, u którego w okresie prenatalnym zdiagnozowano wady rozwojowe.
Ginekolog położnik profesor Bogdan Chazan zwrócił uwagę na zbudowanie koncepcji hospicjów - zespołu składającego się z lekarzy ginekologów, neonatologów, psychologów, osób duchownych, pracowników socjalnych. Jak mówił takie konsylium wspólnie podejmowałoby decyzje dotyczące postępowania w danej sytuacji. Profesor Chazan dodał, że ważne jest również ustalenie postępowania w sprawie pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Powiązany Artykuł

Syndrom poaborcyjny. Bodasiński: to głęboko ukryta rana w wielu polskich rodzinach
Jak powiedziała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz, konieczne jest przeszkolenie personelu medycznego, podnoszenie ich kompetencji medycznych o postępowaniu w sytuacji wykrycia choroby dziecka w okresie prenatalnym. Zwróciła uwagę, że ponad 100 kobiet, które trafiło pod opiekę Fundacji, poza diagnozą o chorobie dziecka, nie otrzymało podstawowych informacji o możliwości pomocy.
"Powinna otrzymać informację o możliwości otrzymania wsparcia"
- Nigdy nic takiego nie powinno mieć miejsca, każda kobieta, która dowiaduje się, że prawdopodobnie to nie będzie szczęśliwe rozwiązanie wraz z tą informacja powinna otrzymać skierowanie do hospicjum perinatalnego, oraz informacji, że od tego momentu może otrzymać konkretną i realną pomoc - mówiła Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.
REKLAMA
Lekarz pediatra Grażyna Rybak podkreślała, że wsparcie środowiska, męża, rodziny, lekarza a także układ hormonalny kobiety w okresie ciąży pomaga jej oswoić się z trudnymi informacjami o chorobie dziecka. Jak dodała lekarka postęp medycyny sprawia, że wiele wad uznawanych za letalne w przyszłości będzie można wyleczyć. Jako przykład podała SMA, rdzeniowy zanik mięśni.
- Ciężka, śmiertelna choroba, jeżeli dotyczy niemowlęcia, wiadomo, że te dzieci nie dożywają pierwszego roku życia, umierają na niewydolność oddechową w wyniku zaniku mięśni i z w którymś momencie, mięśni oddechowych - mówiła lekarka. Dodała, że obecnie zastosowanie leczenia nusinersenem prowadzi do wyleczenia dziecka.
Dyskusję online z udziałem ekspertów zorganizowało Centrum Życia i Rodziny. Na stronie internetowej jest dostępne kompendium wiedzy pro life "W obronie życia". Przy współpracy Centrum powstaje również film "Miłość większa niż strach" o rodzicach, którzy nie zgodzili się na aborcję i wychowują dzieci z niepełnosprawnościami.
bartos
REKLAMA
REKLAMA