more_horiz
Wiadomości

"Ważne jest przyznanie się do błędów". Stołeczni policjanci przepraszają dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 16:25
Stołeczna policja przeprosiła dziennikarzy za użycie wobec nich pałek i granatu hukowego podczas manifestacji 11 listopada w Warszawie. Stołeczna komenda jednak nie wykazała innych uchybień funkcjonariuszy podczas tych zgromadzeń.
Stołeczna policja przeprasza za błędy popełnione w czasie interwencji przy dworcu PKP Warszawa Stadion
Stołeczna policja przeprasza za "błędy" popełnione w czasie interwencji przy dworcu PKP Warszawa StadionFoto: Pawel Wasniowski/REPORTER

en marsz niepodległosci 1200.jpg
"W kilku miejscach było niezwykle gorąco". Policja publikuje materiały z Marszu Niepodległości

"Ważne jest przyznanie się do błędów, które zostały potwierdzone w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych" - napisali stołeczni policjanci na Twitterze. Przeprosiny są wynikiem wewnętrznej analizy zabezpieczeń przeprowadzonych w stolicy w listopadzie.


Rzecznik komendanta stołecznego policji nadkomisarz Sylwester Marczak powiedział IAR, że podczas interwencji na stacji Warszawa Stadion popełniono błędy. - Policjanci użyli środków przymusu w postaci pałki czy granatu hukowego, w niektórych przypadkach także wobec dziennikarzy. To jest ta chwila, gdy musimy powiedzieć, że tej sytuacji nie powinno być. Dlatego mówimy - przepraszamy - powiedział rzecznik.

Czytaj także: 

Zaproszenie do udziału w szkoleniach

Policja zamierza przeprowadzić wspólne szkolenia policjantów i dziennikarzy, aby więcej nie dochodziło do podobnych zdarzeń. Chodzi o wzajemne uświadomienie specyfiki pracy. Z jednej strony poznanie przez policjantów perspektywy dziennikarzy, ale też przedstawienie reporterom jak niebezpieczne są poszczególne środki przymusu bezpośredniego.

Posłuchaj
00:14 ksp-szkolenia-setka .mp3 Rzecznik KSP: wspólne szkolenia pomogą nam poznać perspektywę dziennikarzy (IAR)

 

Rzecznik przypomniał, że w wielu przypadkach podczas interwencji funkcjonariusze byli obiektem agresji uczestników zgromadzeń i musieli używać środków przymusu bezpośredniego. Dodał jednak, że stołeczna policja nie podjęła żadnych środków dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy. Sylwester Marczak zaznaczył, że odrębne postępowania prowadzone są przez prokuraturę między innymi w sprawie użycia gazu wobec osób objętych immunitetem.


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem