Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą
- Te osoby bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania. Nie bójmy się niepełnosprawności - zaapelowali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
2020-12-03, 12:05
Powiązany Artykuł
Doradca prezydenta: Andrzej Duda chce większych środków dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nagranie z tej okazji pojawiło się na stronie Kancelarii Prezydenta.
- Cel: przełamać bariery w społeczeństwie. Paweł Wdówik o życiu osób niepełnosprawnych
- Wsparcie osób niepełnosprawnych. Ordo Iuris przygotowało szczegółowy raport
Pierwsza dama podkreśliła, że 3 grudnia to dzień wszystkich, którzy w codziennym życiu zmagają się z jakąkolwiek niepełnosprawnością.
Prezydent zwrócił uwagę, że wśród nich są nasi dalecy i bliscy znajomi, koledzy i koleżanki z pracy, przyjaciele, przyjaciółki, sąsiedzi, a także bardzo bliskie nam osoby. - Oni wszyscy bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania - wskazywał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Coraz więcej firm popiera program Dostępność+. Znamy nowe dane resortu rodziny
Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że nie zna nikogo, kto w swoim życiu nie zetknąłby się z osobami z niepełnosprawnością, a osobiście przez ostatnie lata "miała okazję rozmawiać z setkami, jeśli nie tysiącami niepełnosprawnych. - Często odnosiłam wrażenie, że niewidzący - widzą więcej, niesłyszący - bardzo uważnie słuchają, niepełnosprawni fizycznie - zaskakują sprawnością, a niepełnosprawni intelektualnie - odkrywaniem tego, co w życiu najważniejsze, że miłość i szacunek należy się każdemu człowiekowi - podkreśliła pierwsza dama.
Prezydent przypomniał, że Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 r., a ostatnie kilka lat - jak mówił - to ważne kroki prowadzące do jej realnego wdrażania w życie w naszym kraju.
"Wyzwania, którym chcemy sprostać"
- Począwszy od programu Dostępność+, którego celem jest likwidacja barier we wszystkich aspektach życia i zapewnienie każdemu obywatelowi bez względu na sprawność możliwości pełnoprawnego uczestniczenia w życiu społecznym, poprzez programy wsparcia realizowane w ramach polityki społecznej, po opracowywane w tej chwili wieloletnie strategie na rzecz osób z niepełnosprawnościami - wyliczał prezydent.
- Zdaję sobie sprawę, że wiele jest jeszcze do zrobienia. To są wyzwania, którym chcemy sprostać, każdy głos w tym zakresie, także ten krytyczny będzie dla mnie przyczynkiem do rozmowy i zmian potrzebnych wciąż jeszcze w naszym kraju - powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA
Pierwsza dama wskazywała, że w dobie pandemii przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnie ważny. - Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą. Nie bójmy się niepełnosprawności. O wiele gorsza jest obojętność, a o wiele lepsza życzliwość i otwartość - apelowała.
Prezydent wezwał do popierania "idei korzystania ze wszystkich praw człowieka i wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnościami". - Szanowni państwo, jesteśmy z wami - dodała Agata Kornhauser-Duda.
Przesłanie pary prezydenckiej można również znaleźć w tym miejscu.
pb
REKLAMA
REKLAMA