Wiceminister sprawiedliwości: liczby dot. eutanazji w Holandii obrazują łamanie praworządności
- Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem milczy się, gdy w krajach europejskich jest wprowadzana eutanazja osób, w tym - chorych, którzy nie mogą wyrazić swojego sprzeciwu - mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Jak dodał, "liczby dotyczące eutanazji w Niderlandach obrazują łamanie elementarnych zasad praworządności".
2020-12-09, 16:38
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski powiedział, że normalizacja eutanazji i aborcji godzi w przyrodzoną godność osoby ludzkiej i jest przykładem łamania zasad praworządności. Podczas seminarium naukowego "Eutanazja w »praworządnych« czasach" zorganizowanym przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości wiceminister resortu zwrócił uwagę na "rażące nieprzestrzeganie praw człowieka w Europie Zachodniej, szczególnie w ustawodawstwie Niderlandów".
Powiązany Artykuł
"Zawiera wiele nieprawdziwych twierdzeń". Ordo Iuris chce zaskarżyć rezolucję PE ws. aborcji w Polsce
Polska broni fundamentalnych wartości
Romanowski podkreślił, że Polska jest bezpieczną przystanią w Europie i stoi na straży wartości. Przykładem jest decyzja polskiego sądu dotycząca azylu dla autystycznego chłopca i jego rodziny. Jak mówił wiceminister, sąd stwierdził rażące pogwałcenie praw i wolności chłopca, Martina i jego rodziców, ponieważ chłopcu groziłaby eutanazja wbrew woli jego samego i jego rodziców, a rodzicom - pozbawienie praw rodzicielskich. - I to jest realne zagrożenie dla praworządności, dla wolności obywateli, a Polska stanęła w roli obrońcy tych fundamentalnych wartości - mówił Marcin Romanowski.
Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę, że Polska i Węgry są krytykowane za łamanie zasad praworządności, tymczasem milczy się, gdy w krajach europejskich jest wprowadzana eutanazja osób, w tym - chorych, którzy nie mogą wyrazić swojego sprzeciwu. Jak mówił Marcin Romanowski, liczby dotyczące eutanazji w Niderlandach obrazują łamanie elementarnych zasad praworządności.
Powiązany Artykuł
"Wypływ miliardów euro z UE". Solidarna Polska prezentuje raport o łamaniu praworządności przez Holandię
"Brak poszanowania dla ludzkiego życia"
- Przykład Holandii, gdzie w zeszłym roku dokonano 6 tysięcy przypadków eutanazji, pokazuje, że ponad jedna czwarta eutanazji nie jest w ogóle rejestrowana, więc zakładamy, że ta liczba jest większa. To jest ponad 4 procent wszystkich zgonów - mówił wiceminister sprawiedliwości.
REKLAMA
Jak uzasadniał, te statystyki obrazują brak poszanowania dla ludzkiego życia, a w konsekwencji Holandia jest jednym z krajów, w którym naruszana jest praworządność.
Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że w październiku w ustawodawstwie niderlandzkim wprowadzono prawo do eutanazji do 12. roku życia chorych dzieci, a także osób z demencją starczą.
Seminarium naukowe zostało zorganizowane z okazji przypadającej 10 grudnia 72. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
paw/
REKLAMA
REKLAMA