Zmiany w składzie Rady Mediów Narodowych. Dołączył do niej były prezes TVP
Prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Mediów Narodowych Roberta Kwiatkowskiego, zgłoszonego przez KP Lewica - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski. Kwiatkowski jest obecnie posłem, w przeszłości był m.in. prezesem TVP i członkiem KRRiT.
2020-12-11, 18:30
Powiązany Artykuł
Projekt likwidacji Rady Mediów Narodowych. Publicysta: to uderzenie w instytucję, której elektorat opozycji nie lubi
Miejsce w 5-osobowej Radzie Mediów Narodowych zostało zwolnione w sierpniu po rezygnacji Grzegorza Podżornego, który został zgłoszony w 2016 r. przez ówczesny klub Kukiz'15 i powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wygaśnięcie członkostwa Podżornego nastąpiło po nowelizacji ustawy o Radzie Mediów Narodowych, którą w październiku podpisał prezydent. Nowe przepisy wprowadzają procedurę powoływania przez głowę państwa członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.
Czytaj także:
- Likwidacje, czystki, lojalki. Taki jest plan opozycji na media publiczne
- [TYLKO U NAS] "Ludzi do rad nadzorczych typowałyby uczelnie". Krzysztof Czabański tłumaczy, dlaczego opozycja chce usunąć RMN
- Przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. Jolanta Hajdasz: to szansa na odrodzenie mediów regionalnych
Ponadto wprowadzono przepis, który precyzuje, że jeżeli jest jedno wolne miejsce w RMN przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta, to prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce będzie przysługiwało kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym.
Szef struktur PO i były prezes TVP
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej został zastępca sekretarza generalnego PO i szef PO w Bydgoszczy Paweł Olszewski, Lewicy zaś - były prezes TVP (w latach 1998-2004), były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1996-98), a obecnie poseł Robert Kwiatkowski.
Informację o powołaniu Kwiatkowskiego przekazał w piątek Spychalski na swoim profilu na Twitterze.
REKLAMA
Rada Mediów Narodowych, której pracami obecnie kieruje Krzysztof Czabański, jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Trzej członkowie rady wybierani są przez Sejm, a dwaj powoływani przez prezydenta, spośród kandydatów wskazanych przez największe kluby opozycyjne.
mbl
REKLAMA