Rola wojska w szczepieniach na COVID-19. Szef MON odpowiadał na pytania poselskie

- Wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień - zapewnił w Sejmie szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień. Podsumowywał też dotychczasowe działania wojska w zakresie przeciwdziałania pandemii COVID-19. 

2020-12-16, 11:28

Rola wojska w szczepieniach na COVID-19. Szef MON odpowiadał na pytania poselskie
Szef MON Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytania posłów PiS. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

Szef MON odpowiadał na pytania posłów PiS: Anny Kwiecień, Anity Czerwińskiej i Agnieszki Górskiej o zaangażowanie i przygotowanie wojska do walki z pandemią koronawirusa oraz o udział żołnierzy w Narodowym Programie Szczepień. - Wojsko jest przygotowane do wsparcia procesu szczepień - zadeklarował. 

Powiązany Artykuł

dane shutterstock_1691500918 1200.jpg
Niemal 12,5 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 600 osób. Nowe dane MZ

Wskazał, że żołnierze będą odpowiedzialni m.in. za dystrybucję i logistykę szczepionek, będą też tworzyć mobilne zespoły szczepień. Minister poinformował również, że 13 wojskowych szpitali zostało zakwalifikowanych do Narodowego Programu Szczepień.

Dwie operacje wojskowe

Szef MON podkreślał, że od początku pandemii rząd podejmuje zdecydowane działania, w które zaangażowani są żołnierze Wojska Polskiego, mające ograniczyć skalę rozprzestrzeniania się COVID-19. - W pierwszych dniach epidemii zdecydowałem, by działanie WP było podzielone na dwie operacje: "Tarcza", za którą odpowiadało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz "Odporna Wiosna" i później "Trwała Odporność", realizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej - wskazał szef MON. 

Czytaj także: 

Przypomniał, że wojsko strzegło bezpieczeństwa na granicach podczas ich zamknięcia, pomagało samorządom i szpitalom, a obecnie ok. 10 tys. żołnierzy zaangażowanych jest w walkę z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w stałej gotowości do podjęcia działań.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

minister zdowia 1200.jpg
Badanie Polaków pod kątem przeciwciał. Minister zdrowia wyjaśnia

Zaangażowanie w budowę szpitali i izolatoriów

Minister wskazał też, że żołnierze zaangażowani są również w budowę szpitali tymczasowych. Jak poinformował, wojsko wsparło budowę 17 takich placówek na terenie całego kraju oraz przygotowało samodzielnie dwa szpitale kontenerowe - na warszawskim Bemowie i we Wrocławiu. - Zbudowaliśmy już ponad 50 izolatoriów i ponad 20 polowych izb przyjęć. Przy Wojskowym Instytucie Medycznym powstaje szpital polowy na potrzeby osób zakażonych koronawirusem - wskazywał szef MON. Zaznaczył, że wojsko wspiera prawie 700 szpitali, 173 stacje sanitarno-epidemiologiczne i 21 regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Szef MON podkreślił, że żołnierze organizują też w swoich jednostkach akcje krwiodawstwa, oddają osocze. - Od marca żołnierze Wojska Polskiego oddali ponad 11 tysięcy litrów krwi, a 200 żołnierzy oddało osocze - informował Błaszczak.

Zwracał też uwagę na zaangażowanie wojska w pobieranie wymazów. - Dziś Wojsko Polskie pobiera wymazy w około 300 punktach przyszpitalnych, działa także ponad 300 mobilnych zespołów. Średnio żołnierze pobierają około 55 tysięcy wymazów tygodniowo, funkcjonuje też kilkadziesiąt punktów drive-thru obsługiwanych w całości przez Wojsko Polskie - mówił szef MON.

REKLAMA

Pomoc kombatantom, wsparcie DPS

Podkreślił, że żołnierze pomagają też 11 tysiącom kombatantów i osób starczych oraz wspierają 743 DPS-y. Mariusz Błaszczak wskazał również na działania wojsk chemicznych. - Nasze zespoły siedem dni w tygodniu dezynfekują szpitale, DPS-y, karetki - wyliczał.

Minister poinformował, że każdego dnia ponad 2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych dba o zdrowie chorych; pracuje też 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii. - W szpitalach wojskowych 35 procent łóżek przeznaczonych zostało dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a siedem wojskowych laboratoriów cały czas wykonuje testy na obecność COVID-19 - zaznaczył szef resortu obrony.

Poinformował również, że żołnierze WP przeszli teoretyczno-praktyczne szkolenia medyczne. Zapowiedział, że w 2021 r. podobne szkolenia przejdą także żołnierze rezerwy. 


- Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - oświadczył szef rządu podczas konferencji prasowej (PAP) - Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia - oświadczył szef rządu podczas konferencji prasowej (PAP)

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej