"Chcieć to móc". Premiera filmu dokumentalnego o Lechu Kaczyńskim w 15. rocznicę zaprzysiężenia
15 lat temu Lech Kaczyński został zaprzysiężony na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W rocznicę tego wydarzenia, na profilach Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Chcieć to móc. Prezydent Lech Kaczyński".
2020-12-23, 16:39
Powiązany Artykuł

Kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Premier uczcił ważną rocznicę
"Chcieć to móc"
Z okazji przypadającej rocznicy objęcia urzędu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, o godz. 19 na profilach Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych odbyła się premiera filmu dokumentalnego poświęconego jego postaci.
Powiązany Artykuł

Prezydent Lech Kaczyński: "Warto być Polakiem"
REKLAMA
Uroczyste objęcie urzędu
23 grudnia 2005 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i objął Urząd Prezydenta RP na pięcioletnią kadencję. W uroczystości uczestniczyli m. in. marszałkowie Sejmu i Senatu, byli prezydenci RP, przedstawiciele urzędów konstytucyjnych, duchowni i dyplomaci.
Posłuchaj
Zgodnie z art. 130 Konstytucji Lech Kaczyński złożył przysięgę. - Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - mówił prezydent.
Powiązany Artykuł

Andrzej Duda wspomina Lecha Kaczyńskiego: pokazywał nam, że polityka jest służbą
"Sprawiedliwość, solidarność, uczciwość"
W wygłoszonym orędziu Lech Kaczyński podkreślił wielką wagę wyboru Polaków, a także odpowiedzialność wobec oczekiwań i nadziei. - Jestem przekonany, że sens tej nadziei można określić słowami: sprawiedliwość, solidarność, uczciwość. Znaczenie tych słów, jeżeli odnieść się do życia społecznego, do międzyludzkich stosunków wiąże się ze sobą. Nie może być sprawiedliwości bez solidarności. Nie ma takiego mechanizmu, który pozwoliłby realizować zasadę solidarności bez uczciwości, w szczególności uczciwości tych, którzy podejmują decyzje dotyczące innych - zaznaczał Lech Kaczyński.
REKLAMA
Prezydent dużo miejsca poświęcił bezpieczeństwu - polityce obronnej i zagranicznej. Lech Kaczyński wysuwał na pierwszy plan suwerenność Polski. Przypominał też o wielkiej wadze relacji ze Stanami Zjednoczonymi i obecności w Unii Europejskiej. Prezydent wyeksponował też konieczność bardzo ścisłej współpracy z Litwą, Ukrainą, Łotwą oraz Estonią, a także Grupą Wyszehradzką.
Czytaj także:
- Rocznica przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Zobacz archiwalne nagranie
- Prezydent: Lech Kaczyński był pomysłodawcą idei kongresu Polska Wielki Projekt
- Polska bezpieczna, rozwijająca się, rozwiązująca problemy społeczne, odnosząca sukcesy, osadzona w tradycji i jednocześnie nowoczesna to cel, wokół którego mogą dziś jednoczyć się Polacy. Całe moje doświadczenie mówi, że dobra praca, uczciwe wykonywanie zadań, sprawiedliwe traktowanie ludzie jednoczy osoby różnych światopoglądów i życiorysów. Inne doświadczenia, te sprzed 20 i 30 lat pokazały, że historię tworzą ci, którzy mają odwagę działać. Na moich oczach niewielkie grupy opozycjonistów, kilkudziesięcioosobowy wolny związek zawodowy przekształcił się w wielki ruch narodowy „Solidarność” i mimo zadanych ciosów zwyciężył. Chcieć to móc. Te słowa, wydawałyby się nierozważne, towarzyszyły nam w tamtych trudnych, ale pięknych czasach. Towarzyszyły też twórcom naszej niepodległości, II Rzeczypospolitej - puentował 15 lat temu prezydent Lech Kaczyński.
Powiązany Artykuł

"Obowiązek władz Warszawy". Wiceszef MSWiA o upamiętnieniu Lecha Kaczyńskiego w stolicy
Pełniąc urząd prezydenta Lech Kaczyński, zgłosił ponad 40 inicjatyw ustawodawczych, podpisał około 850 ustaw, blisko 20 skierował do Trybunału Konstytucyjnego, tyle samo przekazał do ponownego rozpatrzenia przez parlament.
- "Wprowadzają w błąd opinię publiczną". Podkomisja smoleńska prostuje kłamstwa rosyjskiej prokuratury
- Stenogram rozmowy Lecha Kaczyńskiego z bratem. Polska prokuratura odpowiada Rosji
Prezydent Lech Kaczyński zginął w trakcie swojej pięcioletniej kadencji, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem wraz z żoną Marią Kaczyńską i 94 innymi osobami. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
PAP, IAR, Facebook/ mbl
REKLAMA