"Dowód sprawności państwa polskiego". Michał Dworczyk o wsparciu kierowców w Dover

- Był to dowód sprawności państwa polskiego. My po prostu nie chcemy zostawić żadnego polskiego obywatela bez pomocy - niezależnie od tego, w jakim miejscu w Europie czy na świecie się znajduje - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk o akcji testowania kierowców w Dover.

2020-12-26, 23:09

"Dowód sprawności państwa polskiego". Michał Dworczyk o wsparciu kierowców w Dover

Michał Dworczyk mówił w sobotę w TVP Info o zaangażowaniu polskich lekarzy, którzy testowali kierowców w Anglii.

- W ciągu sześciu godzin od decyzji premiera Mateusza Morawieckiego wystartował samolot, na pokładzie którego było szesnaście zespołów wymazowych, ponad 30 osób, które następnie przez kilkanaście godzin rozładowały ten największy zator w Dover - przypomniał.

Wdzięczność ludzi

Powiązany Artykuł

en michał dworczyk 1200.jpg
Szef KPRM: w połowie stycznia rozpoczną się szczepienia tzw. grupy pierwszej

Poinformował też, że rozmawiał z lekarzami i ratownikami medycznymi, którzy wykonywali testy.

- Niezwykłe zaskoczenie dla kierowców, nie tylko polskich, ale i Bułgarów, Hiszpanów, Włochów, Łotyszy, Litwinów. Byli zdziwieni, że polscy lekarze nagle pomagają im wyjść z tej bardzo trudnej sytuacji, w której tkwili od kilku dni - przekazał.

REKLAMA


Posłuchaj

Michał Dworczyk o zaskoczeniu kierowców pomocą ze strony polskich lekarzy (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Jak dodał, były w stronę lekarzy kierowane podziękowania i ciepłe słowa.

- My oczywiście dziękowaliśmy już tym wspaniałym ludziom. Jeszcze na pewno pan premier osobiście będzie przesyłał podziękowania - powiedział.

Polacy w potrzebie

Powiązany Artykuł

1200 dworczyk-.jpg
Szef KPRM: jeszcze w tym roku do Polski trafi 300 tys. sztuk szczepionek na COVID-19

- To przedsięwzięcie - w moim przekonaniu - dało dowód dwóm rzeczom: po pierwsze - był to kolejny dowód, że personel medyczny potrafi z poświęceniem, bo przecież to była Wigilia, to wszystko trwało kilka godzin do momentu wylotu, więc z wielkim poświęceniem pełnić służbę na rzecz innych, a po drugie: to był też taki dowód sprawności państwa polskiego - my po prostu nie chcemy zostawić żadnego polskiego obywatela bez pomocy, niezależnie od tego, w jakim miejscu w Europie czy na świecie się znajduje - mówił szef KPRM.

REKLAMA

Posłuchaj

Michał Dworczyk o sprawnym działaniu i poświęceniu polskich służb (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w piątek wieczorem, że ponad 4 500 ciężarówek przeprawionych zostało do Francji od czasu, gdy w środę otworzyła ona znów swoje granice. Poinformował też, że jak dotychczas przeprowadzono ponad 10 tys. testów, z czego tylko u 24 osób potwierdzono koronawirusa. Największą grupę wśród oczekujących na wyjazd stanowią Polacy.

Powiązany Artykuł

pap testowanie dover 1200.jpg
"Sprawdzaliśmy ciężarówkę za ciężarówką". Dr Zaczyński o testowaniu kierowców w Dover

Zator przy przeprawie przez kanał La Manche to efekt niedzielnej decyzji Francji, która z powodu rozprzestrzeniającej się w Anglii nowej odmiany koronawirusa zamknęła na 48 godzin granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii, przy czym nie dotyczyło to tylko ruchu pasażerskiego, ale także transportu towarów. W środę granica została otwarta, ale tylko dla osób z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Testy w kilku punktach

W piątek wieczorem grupa polskich żołnierzy, w tym członków Wojsk Obrony Terytorialnej, rozpoczęła przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek, którzy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii do Francji.

Do Wielkiej Brytanii przyleciało 20 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkunastu żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Polacy wspierają brytyjskich lekarzy oraz żołnierzy w dwóch spośród trzech miejsc, w których wykonywane są testy - w przy wjeździe do portu w Dover oraz na prowadzącej do tego miasta autostradzie M20.

Wcześniej, w nocy z czwartku na piątek w Dover testy u kierowców przeprowadzało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb. Wykonali oni 1 260 testów.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej