more_horiz
Wiadomości

Kolejne 300 tys. dawek szczepionek w Polsce. Premier: rozpoczynamy dystrybucję

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 08:20
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski dotarło rano 300 tysięcy szczepionek przeciwko koronawirusowi. To kolejna partia preparatu firm Pfizer/BionTech, którą dostarczono do kraju.
Premier Mateusz Morawiecki na Okęciu
Premier Mateusz Morawiecki na OkęciuFoto: Adam Guz/KPRM

Premier powiedział na konferencji, że szczepionki będą teraz dystrybuowane do szpitali. - Szybciej niż sądziliśmy - podkreślił. Wskazał, że proces szczepień to szansa na szybszy powrót do normalności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
jedynka radosław fogiel 1200.jpg
Kampania informacyjna rządu ws. szczepień. Fogiel: rozwieje obawy, mity i dziwne teorie

"Trzecia fala wirusa może być groźniejsza niż pierwsze dwie"

Premier przestrzegał, że musimy się strzec trzeciej fali epidemii. - Trzecia fala wirusa może być groźniejsza niż pierwsze dwie fale, dlatego ta dawka szczepionki może być jednocześnie dawką nadziei. Mamy do wyboru albo strach, ryzyko, albo nadzieja i bezpieczeństwo - mówił.

Posłuchaj
00:22 10817347_1.mp3 Premier: dawka szczepionki może być dawką nadziei (IAR)

 

Szef rządu dodał, że to największa i najważniejsza akcja logistyczna, która pozwoli rozwieźć po kraju kilkanaście milionów dawek szczepionki w najbliższych paru miesiącach dla 30 mln obywateli.

Czytaj również:

Apel premiera

- Zaufajmy nauce i medycynie, najlepsi specjaliści z całego świata pracowali nad szczepionką wiele miesięcy. Szczepionka przeszła fazy badań, które są konieczne po to, by mogła być dopuszczona i została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków. Dziś, wraz z coraz z szerszym dostępem, chcę raz jeszcze zaapelować w pierwszej kolejności do wszystkich medyków - państwo wiecie najlepiej, jakim dobrodziejstwem jest szczepienie, szczepionka - powiedział premier Mateusz Morawiecki na warszawskim Okęciu.

Szef rządu zaapelował też do wszystkich Polaków, by w odpowiednim momencie, w odpowiedniej kolejności zapisywali się do szczepień. - Proces jest bardzo prosty. I później zaszczepienie - bo chyba każdy z nas przechodził jakieś szczepienie w życiu, w związku z tym nie trzeba nikogo tutaj szczególnie instruować - dodał Mateusz Morawiecki.

"W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy zwyciężyć tę walkę"

Przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią najpierw możliwość zaszczepienia się mają medycy, służby mundurowe, nauczyciele i seniorzy.

- A więc (...) niech zwyciężą nadzieja i bezpieczeństwo. Dziś rozpoczynamy już szerokozasięgową dystrybucję, wcześniej nawet niż sądziliśmy, bo chcemy być w tym procesie jak najsprawniejsi. W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy zwyciężyć tę nierówną do tej pory walkę z wirusem - oświadczył szef rządu.

ms

Zobacz także

Zobacz także