more_horiz
Wiadomości

Priorytety polityki zagranicznej prezydenta w 2021 r. Krzysztof Szczerski zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 09:23
- Nowe otwarcie z administracją amerykańską, relacje polsko-niemieckie, współpraca regionalna w ramach Trójmorza i V4, gospodarka, to m.in. te kwestie zdominują politykę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy w 2021 r. - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Jan Graczynski/East News

- Nowe otwarcie z administracją amerykańską, relacje polsko-niemieckie, współpraca regionalna w ramach Trójmorza i V4, gospodarka, to m.in. te kwestie zdominują politykę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy w 2021 r. - powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Przyszły rok, jeśli chodzi o planowanie, będzie tak samo nieprzewidywalny, jak ten rok, który okazał się być zupełnie niezwyczajny. Wszyscy mieli plany na ten rok, większość z nich nie została zrealizowana. To, czym się różni rok 2021, to fakt, że mało kto ma jakikolwiek plan, bo sytuacja jest bardzo nieprzewidywalna - powiedział prezydencki minister zapytany o plany aktywności zagranicznej prezydenta na 2021 rok.

Wyraził nadzieję, że "w przyszłym roku uda się przywrócić normalny rytm relacji międzynarodowych i wszystko, co w 2020 roku było planowane, a się nie odbyło, w jakiś sposób będzie realizowane". - Obecnie większość stolic na pytania o kalendarz odpowiada, że nie planuje pierwszego kwartału 2021 roku - zaznaczył Szczerski.

Polityka wobec USA

Pytany o możliwy termin pierwszego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Joe Bidena stwierdził, że "w normalnych, niepandemicznych czasach, mówilibyśmy o tym, że pierwsze spotkanie prezydentów będzie miało miejsce podczas szczytu NATO, który powinien być na wiosnę". Jak dodał, do tej pory częstą praktyką było, że w związku z objęciem urzędu przez nowego prezydenta USA odbywało się spotkanie przywódców państw NATO, by sojusznicy mogli porozmawiać z nowym amerykańskim liderem.

Andrzej Duda 1200.jpg
Andrzej Duda gratuluje zwycięstwa Joe Bidenowi. "Nasze Państwa i Narody podzielają te same ideały i wartości"

- Gdyby wszystko szło zwykłym trybem, to powiedziałbym, że po objęciu z końcem stycznia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena, zapewne wiosną byłaby pierwsza okazja do rozmowy prezydentów Dudy i Bidena właśnie na szczycie NATO. Na to, prawdę mówiąc, liczymy; byłby to dobry wstęp do planowania dalszych działań - powiedział prezydencki minister.

Dodał, że rozwój pandemii będzie decydował o tym, "jaka będzie w Waszyngtonie otwartość na spotkania różnego szczebla po zmianie administracji". - Nie wiadomo, czy Waszyngton będzie realizował wizyty, czy będzie możliwość fizycznego kontaktu. Wszytko jest dzisiaj zawieszone - zaznaczył Szczerski.

Relacje polsko-niemieckie

Przyszły rok - powiedział prezydencki minister - poza kwestią "nowego otwarcia z administracją amerykańską" będzie także istotny, jeśli chodzi relacje polsko-niemieckie. Zaznaczył, że chodzi zarówno o kontekst transatlantycki, jak i o przypadającą w 2021 roku 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. - Prezydent Duda, który ma dobry kontakt z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, będzie chciał tę rocznicę podkreślić - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

prez dwnld1938918380 1200.jpg
Prezydent: nie uważam, że w sprawie aborcji powinno być referendum

W przyszłym roku - dodał - mija też 30 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej, a jednocześnie Polska obejmuje roczne przewodnictwo w V4. - Planujemy zorganizowanie w Polsce szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Data będzie zależała w dużej mierze od sytuacji pandemicznej, bo muszą zniknąć rygory sanitarno-epidemiczne, by można było ten szczyt zorganizować - powiedział prezydencki minister.


- Będziemy też rozwijać Inicjatywę Trójmorza. Ona już dziś poprzez Fundusz Trójmorza zaczyna przynosić konkretne efekty - dodał Szczerski.

W planach jest też kilka ważnych wizyt polityków zagranicznych w Polsce, które są już organizowane, ale - jak powiedział prezydencki minister - "wszystkie z zastrzeżeniem kwestii pandemicznych". W planach są również zagraniczne bilateralne wizyty prezydenta Dudy. - Będziemy o nich informować w momencie, gdy będzie wiadomo, że na pewno się odbędą. Prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że chce przede wszystkim, żeby te wizyty miały wyraźny aspekt gospodarczy - podkreślił Szczerski.

Szczyt 17+1

Jak zaznaczył, nie ma cały czas decyzji strony chińskiej dotyczącej szczytu w formacie 17+1, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej, Grecji i Bałkanów z Chinami. - Spotkanie miało się odbyć w 2020 roku w Pekinie, ale do niego nie doszło. Czekamy na informację ze strony chińskiej, czy będzie miało miejsce w tym roku - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Joe Biden FREE 1200.jpg
"Nie mogę się doczekać przyszłego dialogu". Joe Biden wysłał list do Andrzeja Dudy

Zaznaczył, że na 2020 rok zapowiadany był też przez stronę francuską szczyt Trójkąta Weimarskiego; w lutym prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził Polskę. Spotkanie prezydentów Francji, Niemiec i Polski w formacie Trójkąta Weimarskiego nie odbył się jednak z powodu pandemii. - Polska nie jest organizatorem tego szczytu tylko gościem; będziemy czekać na decyzję organizatorów - powiedział Szczerski.

Według niego, okazją do wielostronnych spotkań politycznych może się okazać otwarcie letnich igrzysk olimpijskich w Tokio, które miały się odbyć w 2020 roku, ale z powodu pandemii zostały przesunięte. Nowy planowany termin igrzysk to 23 lipca - 8 sierpnia 2021. - Jeśli igrzyska odbędą się w normalnej formule, to zawsze jest tak, że ceremonia otwarcia jest okazją i szansą na szereg spotkań politycznych. Jeśli będzie taka możliwość, to prezydent Duda pewnie brałby pod uwagę opcję, by uczestniczyć w ceremonii - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister poinformował, że z kolei na maj planowane jest, odbywające się zwykle w styczniu w Davos, Światowe Forum Ekonomiczne. W tym roku miałoby się ono odbyć w maju Singapurze. - Jeśli ten plan byłby realizowany, to prezydent Duda tradycyjnie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym - powiedział Szczerski.

Planowane jest też uczestnictwo prezydenta w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, które odbywa się we wrześniu w Nowym Jorku. - Przygotowujemy się również do roku 2022, kiedy Polska obejmie przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - powiedział prezydencki minister.

koz

Zobacz także

Zobacz także